1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tarımın laboratuvarı Diyarbakır
Tarımın laboratuvarı Diyarbakır

Tarımın laboratuvarı Diyarbakır

Diyarbakır inovasyon hamlesini tarım sektöründe gerçekleştiriyor.

A+A-

Diyarbakır inovasyon hamlesini tarım sektöründe gerçekleştiriyor. Kendine Hollanda'yı rakip seçen şehir, kalp şeklinde karpuzdan siyah renkli pamuğa, buharlı sulamadan yerli tohuma kadar çok sayıda buluş kovalıyor.

İnovasyon reformunda Diyarbakır, tarım sektörüyle öne çıkmak istiyor. Çözüm sürecinin rüzgârını da arkasına alan şehirde yeni Ar-Ge Merkezler'i kurulurken, 100'e yakın firma da üretime geçmeyi planlıyor. 

Diyarbakır'ın tarımsal dönüşümde yol haritası da hazır. Kendine Hollanda'yı rakip seçen şehir, Ortadoğu ve Avrupa'nın gıda deposu olmak için 10 adımdan oluşan bir plan hazırlamış durumda. Kalkınma Bakanlığı ve Diyarbakır iş dünyası tarafından hazırlanan planın hayata geçmesi durumunda bölgede 2 milyondan fazla kişiye istihdam sağlayacak. Henüz yüzde 20'si hayata geçirilen projede kalp şeklindeki karpuz üretiminden siyah renkli pamuğa, buharlı sulamadan yerli tohum geliştirmeye kadar buluş içeren çok sayıda projede yer alıyor.

AVRUPA PAZARI

Diyarbakır'da 4 milyon 800 bin dönüm arazi olduğunu söyleyen Güneydoğu Genç İşadamları Derneği (GÜNGİAD) Başkanı Hakan Akbal, şehrin enerjisini tarım sektöründe büyümeye yöneltmesi gerektiğini söyledi. Akbal, " Bizim arazimiz Hollanda'dan büyük. Organik pamuğun merkeziyiz" diyor.

AR-GE'DE İSTİHDAM ŞARTI 30'A ÇEKİLSİN

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'nde 185 firma yer alıyor. Şehrin ihracatının önemli bir bölümü burada yapılıyor. Mermer, alçı, un, yapı kimyasalları ihracatı gerçekleştiriyor. OSB'nin yeni hedefinde ise stratejik sektörlerde Ar-Ge merkezlerinin açılması var. Ancak Diyarbakırlı sanayiciler Ar-Ge merkezi teşviklerinde şart olan 50 kişilik istihdamın 30'a çekilmesini istiyor.

ŞEHRİN İNOVASYON KARNESİ

Faydalı model-Patent: 12

Ar-Ge mühendisi: 96 

TÜBİTAK-KOBİ projeleri: 450

KOSGEB-KOBİ projeleri: 1.500

Ar-Ge Merkezi: 3

Dicle Üniversitesi'yle çalışan KOBİ: 45

Ar-Ge projelerinin toplamı: 1.100

25 yaş altı girişimci: 440

Avrupa Birliği projeleri: 116

Sabah gazetesi için bir araya gelen Diyarbakırlı işadamları şehrin ekonomik dönüşümünü ve gelecek hedeflerini değerlendirdi.

HABERE YORUM KAT