1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tarım Orkam-Sen: Hevsel'de üretim durdu
Tarım Orkam-Sen: Hevsel'de üretim durdu

Tarım Orkam-Sen: Hevsel'de üretim durdu

Birçok ilden gelerek Sur'da incelemelerde bulunan Tarım Orkam-Sen, Sur'daki abluka nedeniyle 2 binin üzerinde ailenin mahallelerinden çıkmak zorunda kaldığını, Diyarbakır'ın sebze ihtiyacının karşılandığı Hevsel'de ise üretimin durduğunu açıkladı.

A+A-

Türkiye'nin birçok kentinden Diyarbakır'a gelen Tarım Orkam-Sen üyeleri burada siyasi parti, belediye, sivil toplum örgütleri ve yurttaşlarla yaptıkları görüşmelerin ardından Sur'a ilişkin hazırladıkları raporu yaptıkları basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı.

 

Raporu Tarım Orkam-Sen İstanbul Şube Başkanı Şenay Elhüseyni okudu. Anayasa ve yasalara aykırı bir şekilde 7 kentte 19 ilçede 59 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini belirten Elhüseyni, "Sokağa çıkma yasakları ile buralarda yaşayan sivil halk günlerce susuz, elektriksiz, yiyeceksiz, eğitim ve sağlık hizmetlerini alamama, can güvenliğinin olmadığı gibi en temel insan haklarından mahrum bırakılmıştır" dedi.


Sur'da yapılan yıkım ekonomik, siyasi ve kültürel dokuyu yok etmeye yönelik olduğuna dikkat çeken Elhüseyni, yıkımların TOKİ, AVM gibi rant projelerine zemin hazırlamak istendiğine dikkat çekti.
 
'Hevsel'de üretim yapılamıyor'


Can güvenliği kalmaması nedeniyle 2 binin üzerinde ailenin Sur ilçesinden göç ettiğini, ancak bu göçlerin, batı illerine değil, halen geri dönmek umuduyla Sur'a yakın mahallelere olduğunu söyleyen Elhüseyni, "İş kolumuzda kırsal alana çıkılamaması nedeniyle, hizmet üretilmemektedir. Diyarbakır'ın sebze ihtiyacını karşılayan Hevsel bahçelerinde de üretim yapılamamaktadır.

 

Sur'da ve bölgede yaşanan bu savaş, sadece bölge halkını olumsuz etkilememekte, kaynakların savaşa akması nedeniyle topyekun Türkiye emekçilerinin de ekmeğinin küçülmesine neden olmaktadır" dedi.

 

Uygulanan politikalar sonucu halklar arasında duygusal kopuşa zemin hazırlandığını söyleyen Elhüseyni, bölge halkının talebinin eşit, özgür, demokratik bir ülkede birlikte yaşamak olduğunu dile getirdi.


Elhüseyni, tüm Türkiye halklarını olumsuz şekilde etkileyen savaşın durdurulması gerektiğini söyledi. Toplantı raporun açıklanmasıyla son buldu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler