1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tarım danışmanlarına tablet bilgisayar
Tarım danışmanlarına tablet bilgisayar

Tarım danışmanlarına tablet bilgisayar

DİYARBAKIR- Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde, Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi (TARGEL) kapsamında tarım danışmanı olarak görev yapan 329 personele tablet bilgisayar dağıtıldı.

A+A-
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Erkan Atalar, yaptığı yazılı açıklamada, güncel bir veri tabanı oluşturmayı amaçlayan, "Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi" kapsamında, Diyarbakır'da 747 köyde tarım danışmanlığı yapan personele tablet bilgisayarların il müdürlüğünce teslim edildiğini bildirdi.
 
Atalar, tarımsal üretim kayıt sistemine veri girişlerinin nasıl yapılacağı hakkında personelin bilgilendirildiğini belirterek, açıklamasında şunları kaydetti:
 
"Tarım danışmanlarına tablet bilgisayarlar işletmelere ait bilgilerin tam ve doğru olarak kayıt altına alınabilmesi için dağıtıldı. Personel artık kendilerine verilen tablet bilgisayarlar aracılığıyla tarımsal işletmelere ait veri girişlerini zamanında yapabilecek. Elde edilecek veriler her 10 yılda bir yapılan ve bu yıl da yapılacak olan genel tarım sayımına esas teşkil edecek. Köy bazında tapu, kadastro, tarım parseli verileri ve bu verilere altyapı oluşturacak uydu görüntüleri tablet bilgisayarlara yüklendi. Bu bilgilerin doğruluğu köylerde görevli personel tarafından teyit edilecek."
 
Muhabir: Sema Kaplan 
Yayınlayan: Nurten Aslan
 

HABERE YORUM KAT