1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tarım Bakanı Eker bayram ziyareti için memleketine geldi
Tarım Bakanı Eker bayram ziyareti için memleketine geldi

Tarım Bakanı Eker bayram ziyareti için memleketine geldi

Bakan Eker'den çiftçiye bayram müjdesi: 520 milyon YTL'lik kuraklık desteği bu ay ödenecek

A+A-

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, kuraklıktan etkilenen çiftçilere, zararının karşılanması amacıyla bu ay içerisinde 520 milyon YTL destek verileceğini söyledi. Bayramlaşmak için memleketi Diyarbakır'da Eker, çiftçilere kuraklık zararının karşılanacağı müjdesini verdi.

Ülke genelinde yapılan zarar tespit çalışması sonucunda desteklerin verileceğini dile getiren Başkan Eker, "Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaklaşık 1,5 milyon dekar alan kuraklıktan zarar gördü. Bu rakam Türkiye geneli daha fazladır. Türkiye genelinde 300 bin çiftçi kuraklıktan zarar gördü. Kuraklıktan zarar gören çiftçinin destekleneceği resmi gazetede yayınlandı. Şimdi paranın Maliye'den çıkmasını bekliyoruz. Öyle sanıyorum ki bu ay içerisinde çiftçimize parayı dağıtımı gerçekleşecek. İlk etapta zarar gören çiftçimize 520 milyon YTL civarında bir destek verilecek. Bu destek Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa'daki çiftçilerimiz istifade edecek. Desteğin diğer kısmını da daha sonra vereceğiz." açıklamasında bulundu.

Tarım Bakanı Eker, bayramlaşmak için memleketi Diyarbakır'a geldi. İlk olarak Bismil ilçesinin Tepe beldesindeki annesinin mezarını ziyaret eden Eker, daha sonra partililerle bayramlaştı. Milletvekilleri Abdurrahman Kurt, Kudbettin Arzu, İhsan Arslan, Ali İhsan Merdanoğlu ve Osman Aslan'ın da katıldığı bayramlaşma töreni yaklaşık 2,5 saat sürdü. Bayramlaşmaya gelen vatandaşlarla tek tek tokalaşan Tarım Bakanı, kan-ter içinde kaldı. Eker, önüne konulan peçetelerle sık sık terini sildi. Bayramlaşma sonrasında bir konuşma yapan Mehdi Eker, bayramın AK Parti Diyarbakır Teşkilatı açısından hareketli ve coşkulu geçtiğini belirti. Saatlerdir vatandaşla bayramlaştığını ifade eden Eker, törenin coşkulu geçmesinin kendilerini sevindirdiğini aktardı.