1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tarihin taşlara yazıldığı şehir belgeseli
Tarihin taşlara yazıldığı şehir belgeseli

Tarihin taşlara yazıldığı şehir belgeseli

DİYARBAKIR- Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Diyarbakır'ın kültürel varlıklarını ve mirasını tanıtmak amacıyla belgesel çekilmesi için TRT ile protokol imzaladı.

A+A-

Diyarbakır'ı Türkiye ve dünyaya tanıtmak amacıyla hazırlanacak belgesel protokolüne Vali Mustafa Cahit Kıraç ve TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin imza attı.

TRT ile Diyarbakır Valiliği arasında imzalanan bu protokolün yaşanan çözüm sürecine de önemli bir katkı sağlayacağı belirtildi. İmza töreninde bir açıklama yapan Vali Kıraç, barış süreciyle birlikte Diyarbakır'ın artık sanatı, edebiyatı, hoşgörüyü konuştuğunu söyledi. Bunların gün yüzüne çıkarmak, Diyarbakır'ın bu tarihi varlıklarını dünyaya tanıtabilmek amacıyla TRT ile işbirliği yaptıklarını söyleyen Vali Kıraç çekilecek olan belgesel filmlerin temasının barış olacağını kaydetti.

Kıraç, “Diyarbakır denince 12 bin yıllık geçmişiyle 33 ayrı uygarlığa ev sahipliği yapmış kadim bir kent olarak karşımıza çıktığını görmekteyiz. Diyarbakır Ulu Camii dünyanın 5. Harem-i Şerif'i olarak anılıyor. Diyarbakır tarihin taşlara yazılı olduğu şehir olarak anılıyor. Geçmişte bizim bölgemizde yaşayan insanlar barış ve kardeşlik içerisinde ne yapmışlar, ne söylemişlerse onları yazıt olarak da o taşlara işlemişler. Bizim hedefimiz de bu kadim kentimizin tanıtımına büyük bir katkısının olacağını düşündüğümüz iki ayrı belgesel film çekimini gerçekleştirmektir.

Diyarbakır'ın bütün bu güzelliklerini ortaya çıkararak bölgemize, ülkemize ve dünyaya tanıtarak herkesin bilgisine, gözüne, kalbine dokunalım istedik. Bu büyük prodüksiyon ayrıca değişik dillerde hazırlanarak ilimizin bu manadaki kültürel ve inanç zenginliğini dünyaya tanıtacaktır” dedi.

TRT ile imzalanan protokolle birlikte çekimi gerçekleştirilecek olan belgesellerin ilkinin Diyarbakır'daki kültür varlıkları, surların tarihçesi ve surların üzerine nakış nakış bir dantel gibi işlenmiş olan figürleri konu alan bir belgesel filmi olacağı belirtildi. İkinci olarak çekilecek belgesel filminin ise Diyarbakır'ın en önemli manevi değerlerinden olan peygamber ve sahabe kabirlerinin bulunduğu şehrin ve bölgenin İslam dini ile şereflenmesinin anlatıldığı bir inanç tarihi belgesel filmi olacağı açıklandı.

Diyarbakır'ın tanıtımı amacıyla çekilecek olan belgesellerin çekimlerinin, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı katkıları ile gerçekleşeceği bildirildi.


(AKK-ÖZ-Y)

HABERE YORUM KAT