1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tarihin serinliğinde sohbet
Tarihin serinliğinde sohbet

Tarihin serinliğinde sohbet

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Anzele Parkı yurttaşların uğrak mekanı oldu.

A+A-
İftarın hemen ardından parktaki çimlerde evlerinden getirdikleri çayları içerek keyif yapan yurttaşlar, bir yandan da gün yüzüne çıkarılan tarihi Anzel suyunun serinliğinde, sahura kadar sohbet ediyor.
 
Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Diyarbakır'da sıcaklıklardan bunalan yurttaşlar, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Anzele Parkı'a giderek serinlemeye çalışıyor. Ramazan aynı nedeniyle oruç olan yurttaşlar, iftar saatine kadar Anzele Parkı'nda zaman geçiriyor. İftar sonrası da yurttaşların yoğun bir şekilde ilgi gösterdiği, Anzele Parkı ve Park'taki Balıklı Göl ise, renkli görüntülere sahne oluyor.
 
Açık hava, çay ve sohbet
 
İftarın hemen ardından parktaki çimlerde evlerinden getirdikleri çaylarını içerek keyif yapan yurttaşlar, bir yandan da gün yüzüne çıkarılan tarihi Anzel suyunun serinliğinde sahura kadar sohbet ediyor. Aileleri sohbet eden çocuklar ise, Anzele Parkı'na akan kaynak suyunun oluşturduğu havuza girerek oyun oynuyor. Yurttaşlar ise, kendilerini bekleyen tehlikenin farkında olmadan suda yüzen çocuklar için gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmasını istiyor.
 
“Allah Belediyemizden razı olsun”
 
Belediyeye Anzele Parkı'nı Sur İlçesine kazandırdığı için teşekkür eden çevre sakinlerinden Makbule Erdaş (28), “Böyle güzel bir parkı Sur İlçesinde yaşayan yurttaşların hizmetine açtığı için Allah Belediyemizden razı olsun. İftardan sonra komşularla hep beraber gelip sahura kadar burada sohbet ediyoruz. Buranın çok güzel ve çok sıcak bir ortamı var. Bu nedenle buraya gelen insanlar bir daha gelmek istiyor. Onun içinde iftardan hemen sonra gelmediğimiz zaman yer bulamıyoruz. Buranın her şeyi güzel birde bu havuzda gerekli tedbirler alınsa çocuklar içerisine giremese daha da güzel olacak” dedi.
 
“Bu park hepimizi; korumalıyız”
 
Anzele suyunun apayrı bir keyfinin olduğunu vurgulayan Çetin Akkuş (50)  isimli yurttaş ise, Anzele'nin kentin tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. 1950'li yıllarda yapılan yol yapım çalışmaları nedeniyle Anzele suyunun kapatıldığını ve itfaiye yeri olarak belirlendiğini dile getiren Akkuş, “Diyarbakır için böylesine önemli olan tarihi bir yerin yeniden canlanmasına vesile olduğu için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne çok teşekkür ediyorum. Belediye böyle güzel bir yeri halkına kazandırdı. Halkına düşende bu muazzam yeri korumaktır. Herkes çevre temizliğine dikkat etmeli ve parktaki çiçeklerin çocuklar tarafından koparılması engellenmeli. Bunu herkes bilmeli burası bizim için yapıldı. Onun için burası hepimizin. Nasıl evimize özen gösteriyorsak buraya da aynı özeni göstermeliyiz” diye konuştu.
 
Resimlerdeki; Anzele
 
Yeni neslin bilmediği, yaşlıların ise şarkılarla yad ettiği Anzele ve Balıklıgöl'ün tarihi de şöyle;
Dağkapı ile Urfakapı arasında Melikahmet mahallesinde, eski telgrafhane sokağının (batı ucu) bitiminde kentin dışarı taşması nedeniyle sonradan açılan Çift kapı iç yüzünde, İnönü caddesinin hemen kenarında Aynzeliha adıyla anılan temiz, tatlı bir su kaynağı vardı. Önüne demir parmaklık konmuş göze, havuzuyla birlikte, 2 kalın silindirik bazalt kolonla taşıtılan kapalı bir bölüm ve bunun güneyindeki mescitten oluşurdu. Kaynak açığa çıktıktan sonra 10-15 m kadar, çakıllı yaygın yatağında akar, sonra kanalda, Dabakhane, Mezbaha, Şeyh Yusuf Hemedani (Dabakhane) camisi altından Mardin kapının batısında kentin dışına çıkar.
 
Adı nereden geliyor?
 
Halil Ötük Anzele'nin ismi hakkında şunları yazmış:
 
Esas ismi Ayn-I Zelal olan bu yere kısaca Anzele demişler. Ayn kelimesinin anlamı Göz-Göze demek. Zelal ise berrak ve temiz manasına geliyor. Ayn-I Zelal ise berrak kaynak, Berrak Göze demek. Süryaniler ise bu su kaynağına Ayinzer ismini vermişler. Zira bir dönemde bu alanda çok büyük bir Süryani Kilisesinin olduğu tarihi kaynaklarda geçmektedir. Urfa Kapı'dan şimdiki Anzele'nin de olduğu yeri kapsayan çok geniş bir alanda, Mar-Zuoro Kilisesi'nin mevcut bulunduğu ifade edilmektedir..
 
Süryanice'de Ayin pınar –çeşme anlamındadır. ZER ise, Süryani bir din adamı olan Aziz Zioro'nun adıdır. Anzele dediğimiz su kaynağı, Mar Zuoro denilen Süryani kilisesinin içinde olan ve Süryanilerin Ayinzer dedikleri su kaynağıdır.
 

HABERE YORUM KAT