Tarihi rezalet

Tarihi rezalet

Tarihi Sur ilçesinde UNESCO'nun koruma altına aldığı ve tarihi burçların içinde en bilineni, 30 medeniyete ait izleri, motifleri üzerinde barındıran ve 9 bin yıllık Keçi Burcu’nun tepesine seyyar tuvalet kuruldu.

A+A-

UNESCO tarafından koruma altına alınan Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki tarihi Sur’un burçlarının her bir kapısı kum torbası, beton blok ve bariyerlerle arama noktasına çevrilirken, Mardinkapı tarafındaki Keçi Burcu ise karargâh olarak kullanılıyor.

Yasak öncesinde Diyarbakır’a gelen hemen herkesin uğradığı ve buradan Hevsel bahçeleri, On Gözlü Köprü ve Kırklar Dağı manzarasını izlediği, Surları birbirine bağlayan 82 burçtan en çok bilineni Keçi Burcu'nun tepesine güvenlik güçleri tarafından seyyar tuvalet kuruldu. Dışarıdan da rahat bir biçimde görülen tuvaletin pis su gideri ise burcun duvarlarından sızarak aşağı dökülüyor.

Burçtaki skandal görüntü, görenlerin de tepkisini çekiyor. Halen yasak nedeniyle kimsenin gidemediği 9 bin yıllık Keçi Burcu, 30 medeniyete ait izleri, motifleri üzerinde barındırıyor.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT