1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tarihi resimlere dönüştüren hünerli eller
Tarihi resimlere dönüştüren hünerli eller

Tarihi resimlere dönüştüren hünerli eller

Diyarbakır'da Kız Olgunlaşma Enstitüsü'nde öğrenim gören öğrenciler, 9 aylık çalışma ile kentin tarihi mekanlarını paha biçilmez resimlere dönüştürdü. Birbirinden anlamlı resimlerden oluşan sergi,Saraykapı semtinde bulunan Özbek ailesine ait tarihi evde a

A+A-

Diyarbakır Olgunlaşma Enstitüsü kursiyerlerinin hazırladığı el emeği göz nuru 80 parça yağlı boya resimlerin yer aldığı resim sergisi, Vali Mustafa Toprakın eşi Selime Toprak'ın yanısıra kalabalık bir davetli kitlesinin katıldığı törenle açıldı.
Diyarbakır Olgunlaşma Enstitüsü kursiyer öğrencilerinin hazırladığı Resim Sergisi,Diuarbakırspor'un kurucu başkanı Hacı Abdurrahman Özbek'in merkez Suriçi'ndeki Saraykapı'da bulunan Diyarbakır Evi'nde açıldı.

3 GÜN AÇIK KALACAK

Her birisi el emeği göz nuru birbirinden güzel 80 parça yağlı boya resmin sergilendiği sergiye katılan davetliler, eserlere tam not verdi.


Serginin 3 gün boyunca açık kalacağı öğrenilirken, evin sahibi Süreyya Özbek ,tarihi mekanları içeren resimlerden oluşan sergiye ev sahipliği yapmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi. Diyarbakır'ın tarih kenti olduğunu belirten Özbek,”Burası kayınbabam Hacı Abdurrahman Özbek'in evidir. Tarihi bir evdir. Bizler Diyarbakır'ın yerlisiyiz. Resimler gerçekten çok güzel. Büyük bir emekle hazırlanmış. Diyarbakır tarih kentidir. Böyle bir sergiye ev sahipliği yapmak onur vericidir.” dedi.

'8-9 AYLIK ÇALIŞMA İLE BAŞARILDI'

Olgunlaşma Enstitüsü Resim Öğretmeni Berna Tilki ise kursiyerlerin 8-9 aylık çalışma ile bu işi başardığını söyledi. Tilki,”Yetişkin kursiyerlerimizle birlikte Ekim ayından beri çalışıyoruz. Yıl içinde yaptığımız yağlı boya resimleri bir Diyarbekir Evi'nde sergilemeyi uygun bulduk. Toplam 25 kursiyerimizin yaptığı resimler büyük ilgi gördü. Sanatsever halkımıza ve emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Şu ana kadar turist gelmedi ancak bundan sonra ilgi göstereceklerini düşünüyoruz. Ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken tarihi evler oluyor. Bir çok ziyaretçi hayran kalıyor. “ diye konuştu.

TÜRKÜLER SERGİYE RENK KATTI

Sergide özellikle kursiyerlerden İlmen Yeşilbaş Çelik, Süreyya Özbek, Yüksel Selçuk, Veysiye İlen, Ayfer Ertem, Hülya Türker ve Fatma Gökçe'nin yaptığı birbirinden güzel yağlı boya tablolar büyük beğeni topladı. Sergide Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Öğretmeni Orhan Öztürk ve öğrencileri tarafından hazırlanan Eyvan Grubu'nun söylediği birbirinden güzel Diyarbakır türküleri de sergiye ayrı bir renk kattı.

HABERE YORUM KAT