1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Tarihi paket açıklandı
Tarihi paket açıklandı

Tarihi paket açıklandı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan merakla beklenen demokratikleşme paketini açıkladı.. Türkiye bu açıklamaya kilitlendi.

A+A-
Başbakan Erdoğan Demokratikleşme Paketine ilişkin açıklamalarına Adnan Menderes, Turgut Özal ve Erbakan'a teşekkür ederek başladı.
 
Açıklnan paketin ilk bölümü seçim sistemine aitti. Erdoğan: "Yüzde 10 barajıyla devam edebiliriz. Barajı yüzde 5'e çekip, 5'li gruplandırmayla Daraltılmış Bölge Seçim Sistemini uygulayabiliriz. Üçüncü seçenek olarak da ülke barajını tamamen kaldırarak, Dar Bölge Seçim Sistemini getirebiliriz." dedi.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Demokratikleşme Paketi'nin bir dayatmanın eseri olmadığını vurgulayarak, “Bu paket, bir müzakerenin, bir pazarlığın eseri asla değildir. Demokratik hak ve özgürlükler, müzakerenin, pazarlığın, dayatmaların konusu olamaz” dedi.
 
Başbakan Erdoğan'ın Başbakanlık Yeni Bina'da yaptığı basın toplantısına yazılı ve görsel basının genel yayın yönetmenleri ile temsilcileri de katıldı.
 
-“TÜM ŞEHİTLERİMİZİN ARZULARINI YERİNE GETİRİYORUZ”-
 
Konuşmasına “Ülkemiz, milletimiz, bölgemiz, milletimiz, en önemlisi de birlik ve kardeşliğimize hayırlara vesile olmasını diliyorum” diyerek başlayan Başbakan Erdoğan, “Aziz milletimize konuşmamızın başında teşekkür ediyorum. Türkiye'nin büyümesi için mücadele etmiş herkese minnettarlığımı ifade ediyorum. Türkiye'nin reformlarına, demokratikleşmesine katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum. Açıklayacağım paket, 11 yıllık uzun sürecin bir safhasıdır” dedi.
 
“Özellikle minnet ve teşekkürü hak eden bir kesim var. Aslında tüm şehitlerimizin arzularını yerine getiriyoruz” ifadesini kullanan Başbakan Erdoğan, “Demokratikleşme Paketiyle Türkiye'nin istiklali güçlendiriyor, özgürlük alanını, umudu daha genişletiyoruz. Milletin birliğini, kardeşliğini daha da pekiştiriyoruz. Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Mekanlarının cennet olması için dua ediyoruz. Türkiye'yi daha büyütmek için önemli adımları atıyoruz. Bu paket bir ilk değildir, bir son da olmayacaktır. Bu paket, 11 yıllık demokratikleşme sürecinin sonucudur. Bir son değildir. Değişim devam edecek. Şartlar değiştikçe yeni ihtiyaçlar ortaya çıkacaktır. Ayağında pranga ve zincirlerle bugüne gelmiştir. Nihai hedefe ulaşmak için çok önemli bir eşik noktasıdır. Bugün açıkladığımız reformları da son olarak görmüyoruz” diye konuştu.
 
-“GÖNÜL İSTERDİ Kİ, HÜKÜMET GÖREVİNİ DEVRALDIĞIMIZ GÜN BİR PAKETLE BÜTÜN YASAKLARI KALDIRALIM”-
 
1950'de başlayan demokratikleşme tarihi süresince de nice adımlar atıldığını dile getiren Başbakan Erdoğan, “Gazi Mustafa Kemal Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmayı hedeflemiştir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde de önemli adımlar atılmıştır. Gönül isterdi ki, hükümet görevini devraldığımız gün bir paketle bütün yasakları kaldıralım. Türkiye siyasetinin buna müsait olmadığını aziz milletimi görüyor. Değişim karşısında nasıl direnç gösterildiğini milletim gördü. Biz 11 yıl boyunca zora ve dirence rağmen reformlar yaptık. Çetelerden, uluslararası tertiplere rağmen cesaretle reform süreçlerine karşı çıktık. Darbe senaryolarına, partimizi kapatma tehditlerine rağmen geri adım atmadık. Tehditlere rağmen boynumuzu eğmedik. Demokrasi ve sandıktan taviz vermedik. Kararlılıkla, cesaretle dimdik durarak Türkiye'yi bu seviyelere taşıdık. Demokratikleşme paketi milletimizin yüzünü güldürür, darbecilerin uykusunu kaçırır. Tek tipçi yasakçı zihniyetleri rahatsız eder. Milletimizi mutlu edecek, sevindirecek ne varsa yapmaya devam edeceğiz. Türkiye artık geri döndürülemez bir şekilde demokrasi yolunda ilerleyecektir. Bundan sonra da hak ve özgürlük talepleri olacaktır. Esas olan bu taleplerin silahın dışlandığı bir ortamda siyasi alanda dile getirilmesidir. Hiçbir silah, hiçbir şiddet gösterisi meşru bir hak talebinin yerini tutamaz.”
 
-“TIKIR TIKIR İŞLEYEN BU SAATİN ZEMBEREĞİ 1960 DARBESİYLE KIRILDI”-
 
Bu paketin Türkiye'nin ulaştığı yerin göstergesi olduğuna değinen Başbakan Erdoğan, “Artık Türkiye'de vatandaşlarının ihtiyaçlarına kulak tıkayan, asimile eden bir devlet anlayışı yoktur. Devlet özüne, aslına dönmüştür. Son 11 yılda hukuk ve demokrasi alanında yaşadığımız sessiz devrimle ceberrut, kibirli devlet anlayışı tarihin çöp sepetinde yerini almıştır. Bütün vatandaşlarına eşit seviyede duran bir devlet var. Milletine efendi değil, hizmetkar olmak için yola çıkmış bir devlet var” dedi. Türkiye'de demokrasiye 1950 yılında geçildiğini savunan Başbakan Erdoğan, “Tıkır tıkır işleyen bu saatin zembereği 1960 darbesiyle kırılmıştır. Türkiye'nin önündeki en büyük engel 27 Mayıs'tır. 27 Mayıs'ta şekillenmiş sistem bugün de varlığını sürdürmektedir. Bu zihniyet değişmedikçe Türkiye'deki değişim zor olmaya devam edecektir. Her reformla birlikte 'Türkiye bölünüyor, parçalanıyor' iddiasını dile getirdiler. Göreceksiniz bugün de gündeme getirecekler. Milleti korkutmaya çalıştılar, yine korkutmaya çalışalar. Değişimin karşısında duvar olmayı sürdürecekler. Buna izin vermedik, vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.
 
-“TÜRKİYE'NİN BÖLÜNME SORUNU YOK”-
 
İstiklal Marşı'nın ilk kelimesinin “korkma” olduğunu aktaran Başbakan Tayyip Erdoğan, “Korkaklar, zafer anıtı dikemezler. Değişimden, yeniliklerden, ileri standartlardan korkanlar, bir milim dahi ilerleme kaydedemezler. Siyasetlerini korku ve korku üzerine kuranlar değişim karşısında varlıklarını sürdüremezler” ifadelerini kullandı.
 
Türkiye'nin bölünme sorunu olmadığını ama bir muhalefet sorunu olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Yapılmak isteyen, yapılana karşı çıkan muhalefetle devam etmesi zordur. Muhalefetin korku üslubunu bırakması gerekiyor. Bir başka zihniyetin daha paket açıklanmadan 'Dağ fare doğurdu' eleştirisini hazırlamasını anlıyorum. Paketten ölümsüzlük bekleyenler irrasyonel bir bekleyişin, abartılı bir bekleyişin içindeler” dedi.
 
Bu paketin, bir dayatmanın eseri olmadığını belirten Başbakan Erdoğan, “Bu paket, bir müzakerenin, bir pazarlığın eseri asla değildir. Demokratik hak ve özgürlükler, müzakerenin, pazarlığın, dayatmaların konusu olamaz. 11 yıldır yapılan reformları dayatma, baskı ve pazarlıkla yapmadık. Milletimiz için hayırlı olanı yaptık, yapıyoruz” şeklinde konuştu.
 
Başbakan Erdoğan, paketin saklandığı eleştirilerine de yanıt verirken, “Paketin gizlendiği, saklandığı, kamuoyunda tartışılmadığı eleştirisinin son derece temelsizdir. Pakette yer alan sorunlar, çoğunluğu son 30 yılın olmak üzere, Cumhuriyet tarihimiz boyunca var olan ve sürekli konuşulan sorunlardır” ifadelerini kullandı.
 
-“AYNI LİMANA, AYNI BÜYÜK TÜRKİYE HEDEFİNE DOĞRU İLERLİYORUZ”-
 
Konuşmasında sık sık bu paketin bir aşama olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Bu paket bir kapı aralamadır. Bu paket özlenen hak ve özgürleri getiren bir pakettir. Bu paket bir aşamadır” dedi. Yeni anayasa tartışmalarına değinen Erdoğan, “Gönül isterdi ki, bütün bu sorunların kaynağı olan anayasa yeniden yapılabilse, sorunlar kökten çözülebilseydi. Uzlaşmaya varılan 59 maddeyi 15 gün içerisinde geçirelim, komisyon çalışmalarına devam etsin. Buna da yaklaşmadılar. Mesele ipe un sermektir. Böyle bir muhalefetle yeni bir anayasa mümkün olmadı. Bizim referans noktamız önce millettir. Evrensel hak ve özgürlükler bizim referansımızdır” dedi.
 
Uzun soluklu yürüyüşün amaçlarının millete verdikleri sözlerin yerine getirilmesi olduğunu dile getiren Erdoğan, “Milletten gizlenen madde yoktur. Her madde geçmişte hedef olarak konulmuştur” dedi.
 
Birlik beraberlik mesajları veren Başbakan Erdoğan, “Bu ülkede 76 milyon bir, beraber ve kardeştir. Her bir vatandaşın her bir talep ve ihtiyacı bizim için önemliyse her bir vatandaşın korku ve endişeleri de önemlidir. Biz geçiciyiz, kalıcı olan millettir” dedi.
 
“Biz tüm vatandaşlarımıza hizmetkar olmayı hedef alan bir iktidar olduk” diyen Erdoğan, “Siyasi görüşler, diller, inançlar, mezhepler, yaşam farkı olabilir. Ama aynı geminin içindeyiz, aynı limana, aynı büyük Türkiye hedefine doğru ilerliyoruz. Birbirlerinin özgürlük alana müdahale etmeyen her özgürlüğe saygılıyız. İnsanın insan olmaktan kaynaklanan hakkını savunmak bizim mesuliyetimizdir. Silahı, şiddeti vandallığı elimizin tersiyle itecek, dışlamadan, horlamadan geleceği birlikte inşa edeceğiz” diye konuştu.
 
Erdoğan ayrıca ön yargısız biçimde ele alınması durumunda bu paketin on yılların sorunlarını çözdüğü görüleceğinin altını çizerken “Pakette milletten gizlenen, referanslar anlamında yeni bir şey olmadığına da işaret etti.
 

İŞTE MERAKLA BEKLENEN DEMOKRASİ PAKET

 
SEÇİM SİSTEMİ
 
"Seçim sistemini değiştirmek için  önemli bir adım atıyoruz"  Yüzde 10 barajı AK partinin getirdiği bir baraj değildir."
 
 "Yüzde 10 barajıyla devam edebiliriz. Barajı yüzde 5'e çekip, 5'li gruplandırmayla Daraltılmış Bölge Seçim Sistemini uygulayabiliriz. Üçüncü seçenek olarak da ülke barajını tamamen kaldırarak, Dar Bölge Seçim Sistemini getirebiliriz."
 
"Seçim sisteminde 3 seçeneği tartışıp karar vereceğiz"
 
"Siyasi Partiler Kanunu'nu değiştiriyor, devlet yardımı için yüzde 7 olan mevcut oranı yüzde 3'e çekiyoruz"
 
"İlçede teşkilatlanma için beldelerde teşkilat kurma zorunluluğunu kaldırıyoruz."
 
"Tüzüklerde yer almak ve 2 kişiden fazla olmamak kaydıyla partilere eş genel başkanı sistemini uygulama imkanı getiriyoruz"
 
NEFRET SUÇLARI
 
"Demokratikleşme paketiyle farklı dil ve lehçelerde siyasi propaganda imkanı getirecek" 
 
"Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kurulu kuruyoruz."
 
Nefret suçlarında cezayı artırıyoruz.
 
 "Belirli suçlar, kişinin, dili, ırkı, milliyeti, rengi, cinsiyeti, engelliliği, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini veya mezhebi nedeniyle işlenirse, cezası daha da ağırlaşacak."
 
YAŞAM TARZI
 
"Yaşam tarzına saygıyı TCK ile güvence altına alıyoruz."
 
"Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin sürelerini uzatıyoruz."
 
"Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde hükümet komiseri uygulamasına son veriyoruz... Yükümlülükler düzenleme kurulları tarafından yerine getirilecek."
 
EĞİTİM
 
" Belirli harflerin kullanılmasını engelleyen ceza maddelerini kaldırıyoruz. Klavyelere özgürlük getiriyoruz".
 
"Özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitim verilmesini mümkün hale getiriyoruz."
 
"Köy isimlerinin değiştirilmesinin önündeki yasal engeli kaldırıyoruz."
 
"Nevşehir Üniversitesinin ismini, Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak değiştiriyoruz."
 
"Roman Dil ve Kültür Enstitüsü kuruyoruz."
 
KILIK KIYAFET
 
"Kılık kıyafet yönetmeliğini değiştirerek, kamu kurumlarında başörtü yasağını kaldırıyoruz."
 
"Mor Gabriel, diğer adıyla Deyrulumur Manastırı arazisi manastır vakfına iade ediliyor."
 
ANDIMIZ
 
"İlkokullardaki öğrenci andı uygulamasını kaldırıyoruz." 1933'te uygulanmaya başlamıştı.
 
ÖZEL BİLGİLER
 
"Kişisel verilerin korunmasına yasal güvence getiriyoruz. Kişilerin özel bilgileri ilgisiz kişiler tarafından kullanılamayacak, ilgisiz kişilerle paylaşılamayacak."

 

"Yardım toplama konusunda kısıtlamaları kaldırıyoruz"

 

HABERE YORUM KAT