1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tarihi On Gözlü Köprü'ye darbe
Tarihi On Gözlü Köprü'ye darbe

Tarihi On Gözlü Köprü'ye darbe

Tarihi ve turistik değerler açısından Anadolu'nun en zengin ve en eski kentlerinden biri olan Diyarbakır'da bulunan tarihi on gözlü köprü hırsız ve kapkaçlıların eline geçti. Turizme ve kente büyük bir katkısı olan on gözlü köprünün karanlığa bürünmesi ye

A+A-

Diyarbakır'da Dicle Nehri üzerinde 1065 yılında Mervaniler döneminde yapılan tarihi On Gözlü Köprü, restorasyon çalışmalarının ardından turizme açıldı. 2 yıl önce yapılan restorasyon çalışmalarının ardından yerli ve yabancı turistlere açılan tarihi on gözlü köprü bu aralar kan ağlıyor. Köprü üzerinde bulunan ışıklandırma sistemleri hırsızlar tarafından çalınırken, bakımsızlık nedeniyle çimler de yakıldı. Köprünün karanlığa gömülmesi ile yerli ve yabancı turistler, kapkaç ve hırsızlık korkusu nedeniyle köprüye gidemiyor.

2 YIL ÖNCE YENİDEN RESTORE EDİLDİ

Diyarbakır'da eski Silvan yolu üzerinde bulunan ve orijinalı Roma döneminden kalan ancak 1065 yılında tekrar yapılan On Gözlü Köprü, Dicle Nehri üzerinde ayakta kalan kullanılabilir tek tarihi köprü olarak biliniyor. Son 30 yılda yüksek tonajlı araçların yoğun olarak kullandığı köprünün kemerlerinde oluşan çatlak ve oymalar nedeniyle 2 yıl önce restorasyon çalışması başlatıldı. Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü, Diyarbakır Müzesi'nden arkeologlar gözetiminde moloz dökülerek kapatılan köprünün son ayaklarını ortaya çıkarmış, yapılan değişiklikle köprü turizme kazandırılmıştı.

TURİSTLER GEÇEMİYOR, KURUMLAR SEYİRCİ

Uzun uğraş sonucu turizme açılan tarihi on gözlü köprü, 2 yıl içinde yüz binlerce yerli ve yabancı turisti ağırladı. Köprüyü aydınlatan ışıklandırma sisteminin geçtiğimiz günlerde hırsızlar tarafından çalınması ile köprü karanlığa büründü. Köprünün karanlığa bürünmesi ile birçok kap kaç ve hırsızlık olayı yaşandı .Turizme ve kente büyük bir katkısı olan on gözlü köprünün karanlığa bürünmesi yerli ve yabancı turistleri korkutuyor. Turistler ilgisizlikten yakınırken, kentteki kurumların duruma seyirci kalması tepkiye neden oldu.

HABERE YORUM KAT