1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tarihi minare yok edildi!
Tarihi minare yok edildi!

Tarihi minare yok edildi!

Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Sur İlçesi’nde adeta tarihi katliam yaşanıyor.

A+A-

Kurşunlu Cami, Dört Ayaklı Minare, Paşa Hamamı gibi tarihi mekanların ardından bu kez tarihi Hacı Hamit Camisi'nin minaresi yok edildi.

 

Minarenin yanı sıra Hasırlı Camisi’nin de tahrip edildiği öğrenilirken, cami içindeki ağır patlayıcılara ait başlıklar dikkat çekiyor.


Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nin 6 mahallesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı 50’inci gününde devam ederken, ilçeden şiddetli patlama ve silah sesleri geliyor.

 

Yoğun top atışının yapıldığı mahallelerde bulunan tarihi mekanlar da çatışmalardan hedefi oldu. UNESCO Dünya Kültür Mirası olan tarihi mekanlar bir bir yok edilirken, tarihi Kurşunlu Camisi’nin ardından bu kez Hacı Hamit Camisi hedef oldu. Tarihi caminin minaresinin tamamen yıkıldığına dair ortaya çıkan görüntüler yürek burktu. Camiyle birlikte çevredeki evlerin de harabeye döndüğü öğrenildi.
 
Hasırlı Camisi de hedef oldu


Hacı Hamit Camisi’nin yanı sıra Hasırlı Camisi’nin de tahrip olduğu belirtildi. Yoğun top atışının yapıldığı mahallede Hasırlı Camisi de hasar görürken, cami içinde patlayıcı parçaları dikkat çekti.
 
Tarihi katliam


Çatışmaların devam ettiği Sur ilçesinde adeta tarihi katliam yaşanıyor. Daha önceki çatışmalarda kurşunların hedefi olan ilk Osmanlı eseri Kurşunlu Cami ateşe verildi. Öncesinde Dört Ayaklı Minare’nin ayaklarına kurşun sıkılarak tahrip edilmesi ve bir çok tarihi Diyarbakır evinin çatışmaların, patlamaların hedefi olması tarihi yapıları UNESCO Kültür Mirası Listesi'nden sileceğe benziyor.  

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültürel Miras ve Turizm Daire Başkanlığı, tarihi yapıların tahrip edilmesinin ardından harekete geçerek Kültür Bakanlığı başta olmak üzere UNESCO’yu konu ile ilgili bilgilendirdi.
 
Tarihi mekanlar büyük risk altında


Sokağa çıkma yasağı ile birlikte polis ve sivil ölümleri haberlerinin yanı sıra Sur ilçesinden  tarihi yapıların yandığı, tahrip edildiği, bombalandığı  yönünde haberler de gelmeye başladı. Çatışmaların yaşandığı Diyarbakır'ın Suriçi semtinde 1,5 kilometre uzunluğundaki alanda 162 eski Diyarbakır evi, 16 kilise, 28 cami, 32 çeşme ile birçok han ve hamam bulunuyor.

 

Korumasız bırakılarak doku kaybı yaşayan tarihi yapılar, bu kez de çatışmaların hedefinde. Tarihi yapılarıyla adeta bir açık hava müzesi olan Suriçi’nde çıkan çatışmalar sonucunda şu ana kadar Dört Ayaklı Minare,  Paşa Hamamı, Kurşunlu Cami olmak üzere bir çok tarihi yapı tahrip edildi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler