1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tarihi mekanlar ateş altında
Tarihi mekanlar ateş altında

Tarihi mekanlar ateş altında

Sur İlçesi’nde devam eden sokağa çıkma yasağı ve devam eden çatışmalar nedeniyle çok sayıda tarihi mekan tahrip oldu.

A+A-

Diyarbakır’ın tarihi Sur İlçesi’nde tarihi mekanlar ateş altında. Kurşunlu Cami’nin yandığı, Dört Ayaklı Minare’nin ayaklarının kurşunların hedefi olduğu, hamam, cami ve Kilislerin yanı sıra çok sayıda tarihi mekan büyük risk altında.

 

UNESCO dünya kültür mirası listesine giren yapıların zarar görmesi kentte büyük kaygı yandırıyor.

 

Daha önce yanan ve tahrip olan Paşa Hamamı, dün de çıkan çatışmalarda hedef oldu. Edinilen bilgilere göre Paşa Hamamı etrafının bombalandığı ve etrafında sağlam bina kalmadığı söyleniyor. Çatışmada tarihi hamamın da tahrip olduğu öğrenildi.
 
Tarih ateş altında


4 Temmuz'ta yapılan UNESCO 39. Genel Kurulu'nda Dünya Mirası Listesi'ne giren Diyarbakır'ı çevreleyen Diyarbakır Kalesi, İçkale, Anzele Suyu, Dicle Vadisi'nin bir kısmını kapsayan Hevsel Bahçeleri odaklı alan, Dünya Mirası olarak tescillendi.

 

Bütün bu alanın çevresindeki geniş bir tampon bölgede, yine Sur içi de tampon bölge olarak tescillendi. Söz konusu kararın ardından 2 aydır süreç çatışmalarda söz konusu mekanlar da ateş altında.


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yasağın kaldırıldığı günlerde yaptığı çalışmalarda Surp Giragos Kilisesi, Ermeni Katolik Kilisesi, Kurşunlu Camii ve Surların bazı bölümlerinin bu çatışmalarda isabet aldığı ve darbelendiğini belgelemişti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler