1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tarihi Kurşunlu Camii harabeye dönmüş durumda
Tarihi Kurşunlu Camii harabeye dönmüş durumda

Tarihi Kurşunlu Camii harabeye dönmüş durumda

DİYARBAKIR- Diyarbakır’da, sokağa çıkma yasağı bulunan Sur ilçesinde, çatışmaların en yoğun şekilde yaşandığı Kurşunlu Camii kullanılamaz hale gelirken, etrafında bulunan yerleşim yerleri yine bomba ve silahların isabet etmesi nedeniyle harabeye dönmüş du

A+A-

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, 2 Aralık’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından PKK'lılarca karargah olarak kullanılan tarihi Kurşunlu Camii’nin kullanılamaz hale geldiği görüldü.

 

İçişleri Bakanlığı izniyle görüntü ve fotoğraf alınmasına izin verilen tarihi Kurşunlu Camii’nin duvarlarının tamamen yıkıldığı, bahçesinde bulunan şadırvanın da çatışmalar nedeniyle yıkıldığı görülürken, PKK'lılarca sokak başlarına kurulan barikatların da kaldırılmadığı görüldü.

CAMİ DUVARLARINDA ‘KURŞUN’ İZLERİ


Çatışmaların en yoğun yaşandığı Kurşunlu Camii duvarlarına çok sayıda kurşun isabet ederken, caminin iç tarafı da çıkan yangın nedeniyle kullanılamaz hale geldi. Kurşunlu Camii ve etrafının PKK'lılardan temizlenmesinin ardından caminin minaresine güvenlik kuvvetleri tarafından dev Türk bayrağı asıldı.

HARABEYE DÖNEN EVLER İŞ MAKİNELERİYLE YIKILIYOR


Sokağa çıkma yasağının ardından başlayan yoğun çatışmalar nedeniyle hemen her evde bomba ve kurşun izleri hakim. PKK mensuplarının tuzakladığı bombaların infilak ettirilmesi ve güvenlik güçlerinin PKK'lıları etkisiz hale getirmek için kullandığı top atışları nedeni ile bir çok ev harabeye dönmüş durumda. Operasyonların sona ermesinin ardından ilçeye giren iş makineleri, harabeye dönen evleri yıkarak hafriyatları ilçe dışına taşıyor.

PKK'LILAR, EVDEKİ TÜPLERİ BOMBA YAPIMINDA KULLANMIŞ


Öte yandan, sokağa çıkma yasakları nedeni ile evlerini terk ederek başka ilçelere göç etmek zorunda kalan vatandaşların evleri, PKK'lılarca karargah olarak kullanılmış.

 

PKK'lılar ayrıca çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan ailelerin, yemek pişirmek için kullandığı ev tipi tüpleri, bomba yapımı için kullandığı görüldü. Alanda çok sayıda tüpe rastlanırken, birçok tüpe kurşun isabet ettiği görüldü.

 


(YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT