1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tarihi köprü kurtarılacak mı?
Tarihi köprü kurtarılacak mı?

Tarihi köprü kurtarılacak mı?

Diyarbakır'ın Çermik ilçesinin en önemli tarihi yapılarından olan Kale Mahallesi'ndeki Haburman köprüsünün orta ayağında meydana gelen çökmeler, vatandaşlar tarafından üzüntüyle karşılanırken, Kaymakamlık, gerekli çalışmaların yapılması için İl Kültür ve

A+A-

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Diyarbakır'ın Çermik İlçe Kaymakamı Mimar Sinan Batmaz, tarihi yapı için gerekli çalışmaların yapılması için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne yazı yazıldığını belirterek, şöyle konuştu;

“Proje çerçevesinde daha önce restorasyonu yapıldığı için aynı zamanda Tarihi ve Kültürel bir varlık olduğu için Kaymakamlığa bağlı bir durum söz konusu değil. Biz de tarihi köprüde yaşanan bu hasarı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne bildirdik. Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün gerekli çalışmalara en kısa sürede başlayacağına inanıyorum”

Kültür Ve Turizm Bakanlığı ve Valiliğinin birlikte yürüttüğü “GAP Bölgesinde Sele Maruz Kalan Alanlarda Sel Riskinin Azaltılması Hibe Programı” kapsamında restorasyonu yapılan köprünün özüne bağlı olarak yapılmadığı iddia edilmiş ve tuğla düşmeleri meydana gelmişti.

Geçtiğimiz hafta ise yine orta gözün ayağının dibinde çökmeler başlamıştı. Yine Haburman Köprüsü etrafındaki esnafları ve vatandaşların iddiasına göre tavanındaki bazı tuğlalarda tekrar düşme tehlikesi yaşandığı ve sallantıda olduğu, havaların güzelleşmesi ile birlikte vatandaşların köprü altında balık tutmaya geldiğini, ya da çocukların yüzmek için tercih ettiklerini belirterek, bu tuğlaların tehlike arz ettiğini ve yetkililerin en kısa sürede çalışmalara başlanmasını istedi.

Tarihi Haburman Köprüsü, yanlara eğimle inen, ortadaki büyük ana kemer ile her iki yanındaki birer boşaltma olmak üzere üç gözden oluşuyor. Toplam uzunluğu 95,5 m, genişliği 5,5 m. olan köprü, iki kademeli üçgen gövdeden oluşuyor. Köprüde özenli bir taş işçiliği sergileniyor. 

HABERE YORUM KAT