1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tarihi konak kül oldu
Tarihi konak kül oldu

Tarihi konak kül oldu

Diyarbakır'da bulunan tarihi Mezopotamya Konağı, elektrik kontağından çıkan yangın sonucu kül oldu. Yangın nedeniyle çevredeki iş yerlerinde de büyük panik yaşandı.

A+A-

Diyarbakır'da elektrik kontağından çıkan yangın tarihi bir konağı adeta küle çevirdi. Yangın nedeniyle çevrede bulunan iş yerlerinde de panik yaşanırken, itfaiyenin zamanında müdahale etmesi olası büyük facia ve can kayıplarını önledi.

Merkez Sur İlçesi'ndeki Ziya Gökalp Mahallesi'nde bulunan ve geçtiğimiz yıllarda restore edilerek özel işletmelere açılan tarihi Mezopotamya Konağı'nda elektrik kontağından kaynaklanan yangın çıktı.

MÜŞTERİLER ALEVLER İÇİNDE KALDI
Kısa sürede büyüyen yangın konakta büyük çaplı hasara yol açtı. Yangın sırasında konaktaki işletmede yemek yiyen vatandaşlar, panik halinde dışarı çıkmaya çalıştı. Alevler arasında kalan işletme çalışanları ve müşteriler güçlükle kendilerini dışarı atarken,olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Dakikalarca süren çalışmalar sonucu yangın kontrol altına alınırken,tarihi konak deyim yerindeyse harabeye döndü.İtfaiyenin zamanında müdahale etmesiyle hem can kayıplarının önüne geçildi, hem de yangının çevredeki iş yerlerine sıçraması önlendi.

İŞLETME SAHİBİ : 'BUNA DA ŞÜKÜR'
İşletme sahibi Hasan Kaderci,büyük çaptaki yangını can kaybı olmadan atlatmalarına sevindiklerini söyledi. Kaderci,”Yangın elektrik kontağından çıktı. Söndürmeye çalıştık ama konakta ahşap ve teliz maddelerinin fazla olması nedeniyle büyümesini engelleyemedik. Bu maddelerin etkisiyle yangın büyüdü. Maddi hasar büyük. Ama buna da şükrediyoruz. Çünkü olay sırasında içeride müşteriler vardı ve can kaybı olmadı. Cana geleceğine mala gelsin derler. Can kaybı olsaydı kimse hesabını veremezdi. İtfaiye zamanında gelerek müdahale edince olası facianın önüne geçildi. “ dedi.

HABERE YORUM KAT