1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tarihi kentte manzara bu olmasın!
Tarihi kentte manzara bu olmasın!

Tarihi kentte manzara bu olmasın!

Tarihi dokusu ile sık sık kendinden söz ettiren Diyarbakır çatışmalı süreç nedeniyle zor günler yaşıyor.

A+A-

Çatışmalar nedeniyle turizmin adeta dibe vurduğu kentte tarihi sokaklarda kazılan hendekler, sokaklardaki brandalar ile caddelerde bekleyen zırhlı araçlar ve surların üstünde uçan helikopterler kentin tarihi dokusundan ziyade güvenlik sorununu öne çıkarıyor.


Bölgede yaşanan çatışmalar sosyal yaşamda yarattığı tahribatlar kadar, ekonomik ve kültürel alanlarda da büyük tahribatlara neden oluyor.

 

UNESCO'nun 39. Dünya Miras Komitesi Toplantısı'nda Dünya Kültür Mirası olarak tescillenen Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin ile tarihi mekan ve sokaklarda turist yerine eylemciler ve zırhlı araçlar ile polisler dikkat çekiyor. Her yıl çok sayıda turistin ziyaret ettiği kentte yaşanan çatışmalar nedeniyle oteller adeta boşaldı. Tarihi sokaklardaki insan kalabalığı yerini büyük bir sessizliğe ve sessizliği çoğu zaman yerini patlama ve silah seslerine bırakıyor.

 

Tarihi surlarda bundan nasibini alıyor. Kentin en çok sevilen surlarında artık insan kalabalığı görmek mümkün değil. Karanlığın çökmesi ile kentin tarihi mekanlarına büyük bir sessizlik çöküyor.

 

Çatışmalar nedeniyle turizmin adeta dibe vurduğu kentte tarihi sokaklarda hendekler, brandalar, caddelerde bekleyen zırhlı araçlar ve surların üstünde uçan helikopterler kentin tarihi dokusunun görünmesine engel olup, güvenlik kaygılarını öne çıkarıyor. Bu yüzden kente gelen turist sayısı da düşüyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler