1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tarihi kentler Diyarbakır'da buluşacak
Tarihi kentler Diyarbakır'da buluşacak

Tarihi kentler Diyarbakır'da buluşacak

Diyarbakır Büyükşehir Belediyemiz, 27-28 Şubat tarihleri arasında Tarihi Kentler Birliği toplantısına ev sahipliği yapacak.

A+A-
Büyükşehir Belediyemiz, bu ay içinde Tarihi Kentler Birliği toplantısına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.
 
Her türlü kültür değerini gün yüzüne çıkararak bu değerleri koruma altına almak ve şehir yaşamına dahil etmek için çalışma yürüten Tarihi Kentler Birliği'nin toplantısı, İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığımız öncülüğünde, 27-28 Şubat 2015 tarihleri arasında düzenlenecek. Toplantının ana gündemi, Diyarbakır Surlarını, Hevsel Kentsel Peyzajını Dünya Mirası Listesi'ne alınmasını sağlamak  olacak.
 
Tarihi kentlerin Diyarbakır'daki buluşması öncesinde sorularımızı yanıtlayan İmar ve Şehircilik Daire Başkanımız Murat Alökmen, birliğin Türkiye'de tarihi şehirler sıfatı taşıyan kentleri bir araya getirerek, proje ve deneyimleri aktarma şeklinde örgütlenen bir teşkilat olduğunu belirtti.
 
Diyarbakır'ın 27- 28 Şubat tarihleri arasında 300 kişilik bir davetli grubuna ev sahipliği yapacağını kaydeden Alökmen,  toplantının amacı hakkında şu bilgiyi verdi:
 
“Diyarbakır surları, Hevsel kentsel peyzajının dünya miras listesine alınması için UNESCO'ya resmi olarak başvuruda bulunduk. Bu seferki toplantımızın ana temasını bu oluşturuyor. Bu konuyla ilgili belediyemizin ve alan yönetiminin bilgilendirmeleri ve seminerleri olacak. Düzenlenecek bu zirvede seminerler ve şehir gezileri düzenlenecek. Bu sayede de gelen misafirlerimize Diyarbakır'ı tanıtma şansımız olacak.”
 
Tarihi Kentler Birliği nedir?
 
22 Temmuz 2000'de 54 tarihi kent belediyesi tarafından kabul edilen birlik tüzüğü ve yayımlanan kuruluş bildirgesi ile kuruldu. Birliğin ilk üyelerinden biri de kadim şehrimiz Diyarbakır oldu. Büyükşehir Belediyemiz geçmişte Sur diplerinde yürüttüğü düzenleme çalışmaları nedeniyle birlikten ödülde almıştı.
 
(Diyarinsesi.org BB)
 

HABERE YORUM KAT