1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tarihi Hezo Kalesi bakımsızlıktan yıkılıyor
Tarihi Hezo Kalesi bakımsızlıktan yıkılıyor

Tarihi Hezo Kalesi bakımsızlıktan yıkılıyor

Bölgenin önemli tarihi eserleri arasında yer alan ve M.S. 416 yılında Pers Hanedanı için dini bir merkez olarak kayalık bir tepe üzerine inşa edilen tarihi Hezo Kalesi, yetkililerin duyarsızlığı ve ilgisizlikten yıkılmayla yüz yüze.

A+A-

Diyarbakır’ın Silvan ilçesi, Batman’ın Hasankeyf ilçesi ve Siirt üçgeninde yer alan Erzen bölgesinin önemli kalelerinden biri Kozluk (Hezo) Kalesi, yetkilerin duyarsızlığı ve ilgisizlikten yok olma ile yüz yüze.

Millattan Sonra (M.S.) 416 yılında Pers Hanedanı için dini bir merkez olarak kayalık bir tepe üzerine inşa edilen ve zamanla İpekyolu'nun önemli bir üssü olarak bütün ulaşımı kontrol eder bir konuma gelen kale, bakımsızlıktan dolayı harap bir halde. Tarihi kaynaklarda kale, uzun seneler boyunca imparatorluklara bağlı kaldıktan sonra Nasturi piskoposluğu ve Müslüman ordularının himayesine girdiği anlatıyor. Kireç taşlarıyla inşa edilen kale Kozluk ilçe merkezinin Kale Mahallesi'nde bulunmaktadır.
 
'İmparatorların kalesi madde bağımlıların kalesi olmuş'
 
Kaleye yakın mahallede yaşayan Zilan Er adlı genç kadın, kalenin korunmamasından rahatsız olduklarını dile getirdi. Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Müdürlüğü'nün görevini yerine getirmediğini ifade eden Er, tarihi kalenin şimdilerde madde bağımlılarının kalesi haline geldiğine dikkat çekti. Konuya ilişkin görüşülen İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri ise, Hezo Kalesi'ni önemsediklerini ve en yakın zamanda kale için yol, ışıklandırma ile çevre düzenlemesi konusunda çalışma başlatacaklarını savundu. Kalenin tescilli olmasından dolayı izinsiz onarım yapmadıklarını belirten yetkililer, Kültür Bakanlığı'ndan gerekli izinler verildiği takdirde kalenin Kozluk Belediyesi'yle birlikte restorasyona hazır hale getirileceğini belirterek kendilerini savundu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler