1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tarihi Diyarbakır Evi hizmet etmeye devam ediyor
Tarihi Diyarbakır Evi hizmet etmeye devam ediyor

Tarihi Diyarbakır Evi hizmet etmeye devam ediyor

Diyarbakır’ın tarihi Sur İlçesi’nde yasak ve çatışmaların sona ermesinin ardından bir bir işletmeler tekrar faal duruma gelmeye başladı.

A+A-

Zengin kahvaltı çeşitleri ve saygın, güler yüzlü personelleri ile hem Diyarbakırlıların hemde turistlerin ilgi odağı haline gelen İçkale kısmında bulunan İçkale Kahvaltı ve Cafe hizmet etmeye devam  ediyor.

Ailelerin rahat kahvaltı yapılabilecek bir mekanı haline getirilen ve İçkale Kahvaltı ve Cafe Tarihi Diyarbakır Evi olarak Cevap Paşa Mah. Kozlu Sokak 15 Numara’da hizmete devam eden mekanda müşterilerin memnun kalması için herşey düşünülmüş. 

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan İşletme Sahibi Ramazan Erim, “Diyarbakır'ın tipik sivil mimarlık örneklerinden biri olan ev, İki katlı bu yapıda malzeme olarak siyah bazalt taşı kullanılmıştır. Haremlik ve selâmlık olmak üzere iki bölüm halindedir ve mekânlar ortadaki iç avlunun etrafına yerleştirilmiştir. Cephelerden biri iki kemerli, revaklı, bir eyvan şeklindedir ve bu bölümdeki havuz ile serin bir oturma mekânıdır.Mekan 10 yıl öncesinde ailemiz tarafından restore edilmiş olup şu anda içkale kahvaltı ve cafe olarak hizmet vermektedir mekanımızda 25 çeşit kahvaltı verilmektedir ayrıca sıcak ve soğuk içecek hizmetleri dışında mevsimine uygun olarak meyve  ve çay ikramımız vardır mekanımızda kütüphane mevcuttur.

Her türlü toplantılar için toplu kahvaltılar için 0412 224 33 30 numaradan rezervasyon yapılabileceğini de sözlerine ekleyen İşletme Sahibi Ramazan Erim, “ Bu mekanda müzik gönülleri tarafından gönüllü program yapıyorlar, hiçbir ücret almadan sadece Diyarbakır kültürünü  yaşatmak için  müzikli eğlenceli programlar yapmaktadırlar. Amatörce yapılan ve herkesin katılabildiği bir oluşum isimli profesyonel sanatçı yok, zaten gelenlerin yani okuyanların çoğu gönülden gelip okuyorlar herhangi bir ücret falanda almıyorlar. Müzik yapanlar arasında emekli, çalışan, işçi, memur, esnaf, tüccar gibi çeşitli meslek gruplarından kişilerden oluşuyor. Her tür toplantılar için rezervasyon yapabilirsiniz” diye konuştu. 

Yaz mevsiminde 200 kişi ağırlıyabildiklerini de sözlerine ekleyen Erim, “Âma kış mevsiminde 100 kişi ama tabi kış mevsiminde odalar olduğu için birarada olmuyor. Öte yandan kahvaltılarımızda şeker hastalarını da düşündük. Diyabet hastaları kahvaltı çeşitlerimizde mevcuttur. Tüm Diyarbakırlı misafirlerimizi bekliyoruz” diye konuştu. 
 
Diyarbakır’a has yemeklerin de yapıldığı mekanda öğlede öğlen içli köfte ve mantı servisi yapılırken, nişan, doğum günü, kına, özel günlerde de rezervasyon imkanı sunuluyor. 

HABERE YORUM KAT