1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tarihi değirmenin işgaline son verildi
Tarihi değirmenin işgaline son verildi

Tarihi değirmenin işgaline son verildi

Dünya Miras Alanı’nda bulunan ve mülkiyeti belediyeye ait olan tarihi değirmenin işgaline son veren Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, kamusal alanların ve tarihi yapıların işgaline müsaade edilmeyeceğini açıkladı.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, Fiskaya Şelalesi’nin sağ tarafında yer alan ve mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan tarihi değirmenin işgaline son verdi.

Surlar ve Hevsel Bahçeleri’nin Dünya Miras Listesi’ne girmesiyle Dünya Miras Alanı içerisinde yer alan tarihi değirmen içindeki eşyalar, ekipler tarafından tahliye edildi, eşyalar araçlarla Zabıta Amirliği deposuna taşındı.
Zabıta Daire Başkanı Baran İpekyüz, Dünya Miras Alanı’ndaki tarihi değirmenin tahliyesinin bu sabah gerçekleştirildiğini söyledi.

Yapılan uyarılara ve alanı boşaltma için tanınan süreye rağmen yapının boşaltılmadığına dikkat çeken İpekyüz, mağduriyet yaşanmaması için tahliye ve yıkımdan önce gerekli uyarıların her zaman yapıldığını kaydetti.

İPEKYÜZ: İŞGALLERE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

İşgallere hiçbir zaman müsaade etmeyeceklerini, bu konuda kentin ve yurttaşların hakkını koruyacaklarını vurgulayan İpekyüz, “Alınan eşyalar Kantar Zabıta Amirliği’nde muhafaza edilecek. Daha sonra eşya sahibi şahısların başvurusuyla kendilerine tutanakla iade edilecek. Şahısların imkanları yoksa eşyaları kendi imkanlarımızı kullanarak şahısların istediği adrese bırakıyoruz.” dedi.

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT