1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tarihi camide hatimle teravih namazı
Tarihi camide hatimle teravih namazı

Tarihi camide hatimle teravih namazı

Diyarbakır’da tarihi Rağıbiye Camii’nde yaklaşık 150 yıldır hatimle teravih namazı eda ediliyor.

A+A-

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde bulunan ve Defterdâr adıyla bilinen tarihi Rağıbiye Camii’nde yaklaşık 150 yıldan bu yana hatimle teravih namazı kılınıyor.


Yatsı namazının kılınmasının ardından başlayan hatimli teravih namazını, hafız olan camii görevlileri kıldırıyor. Kadınların ve çocukların da katıldığı hatimli namaza Diyarbakırlıların ilgi gösterdiği görüldü.


Cami cemaatinin, bir buçuk saat boyunca kılınan namazda su ihtiyaçlarını karşılamak için namaz aralarında su sebilinden su içtikleri gözlendi.


16 yıldır Rağıbiye Camii’nde imamlık yapan Eyüp Yıldız, yaklaşık 150 yıldır camilerinde hatimli teravih namazı kılındığını belirtti.


Camilerindeki hatimli teravih namazının geleneksel bir hâl aldığını dile getiren Yıldız, “Camimizde her Ramazan ayında hatimle teravih namazı kılınıyor. Ramazan ayı Kur’an ayıdır. Bu ayda daha fazla Kur’an ile hemhal olmamız gerekiyor. Bu nedenle böyle bir gelenek başlatılmış. Cemaatin isteği ve teveccühü çok fazla, buraya gelen cemaat bilinçli bir şekilde geliyor. Uzak yerlerden, merkezdeki ilçe ve mahallelerden bay ve bayanlar katılıyor.” dedi.  
Ayrıca Yıldız, Kadir Gecesi’nde Sakal-ı Şerif’in camilerinde ziyarete açılacağı söyledi. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler