1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tarihi burç adeta ikiye bölündü
Tarihi burç adeta ikiye bölündü

Tarihi burç adeta ikiye bölündü

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Diyarbakır'ın tarihi mirası olan surlar tehlike saçıyor.

A+A-

Diyarbakır'ın tarihi surlarının bazı kesimleri ilgisizlikten yıkılmaya yüz tuttu. Sur Kaymaklığı ile Sur Belediyesi'nin bulunduğu İnönü caddesinin park bölümünde uzanan surların birçok kısmı yıkılıyor, taşları düşüyor ve kötü bir manzara oluşturuyor. Her gün yüzlerce insanın geçtiği ve çocukların altındaki yeşil alanlkarda oynadığı burç büyük tehlike saçarken, vatandaşların şikayetlerine rağmen yetkili kurumların ilgisizliği isyan ettiriyor.

Vatandaşlar surların bakımsızlığından yakınırken, yetkililerin olası faciaları görmezden geldiğini iddia ettiler.
 
'YETKİLİ KURUMLAR NEDEN DUYARSIZ?'

“Kentimiz tarihi surlarıyla ünlüdür. Ama ne yazık ki tarih adeta yok ediliyor. Diyarbakır'da gelen turistler bu tarihi yerlere yanaşmıyor. Çünkü taşları düşüyor.” diyen vatandaşlar,bir an önce müdahale edilmesini istiyor.

Vatandaşlar,”Yetkililer gereken ilgili göstermiyorlar. Başka bir devlette olsa böyle tarihi yerler el üstünde tutulur. Turistleri çekebilmek için, ülkelerini tam anlamıyla tanıtmak için her türlü güzelliği yapıp tarihi yerlerini süper bir duruma getirirler. Diyarbakır'ın kıymeti bilinmiyor. İşte ispatı gözler önüne serilmiş, yıkık surlar. Bunu hiç kimse inkar edemez. Böyle tarihi ve turistik yerler kimin eline geçer ki. Yetkilileri göreve davet ediyoruz. Biz Diyarbakırlılar bu duruma çok üzülüyoruz.” şeklinde tepkilerini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT