1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tarihi binası açılıyor
Tarihi binası açılıyor

Tarihi binası açılıyor

Bir süre önce kuruluşunu ilan eden ve ilk kongresini gerçekleştiren Özgür Gazeteciler Cemiyeti, 1 Aralık Pazar günü Diyarbakır Sur içindeki tarihi binasında açılışını gerçekleştirecek.

A+A-

Bir süre önce kuruluşunu ilan eden ve ilk kongresini gerçekleştiren Özgür Gazeteciler Cemiyeti, 1 Aralık Pazar günü Diyarbakır Sur içindeki tarihi binasında açılışını gerçekleştirecek.

Diyarbakır 'da 29 Eylül günü 1. Olağan Kongresi'ni gerçekleştirerek kuruluşunu ilan eden Özgür Gazeteciler Cemiyeti, 1 Aralık Pazar günü merkezinin açılışını gerçekleştirecek. Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki Dabanoğlu Mahallesi Kadı Cami Sokak'taki tarihi bir binada bulunan cemiyetin merkezi, Pazar günü verilecek bir kokteylle açılacak. Diyarbakır ve Türkiye geneli çok sayıda kurum-kuruluş ve şahsiyetin davet edildiği açılış töreninde ayrıca birçok çevreden gazetecilerin de bir araya gelmesi bekleniyor.

Diyarbakır ve İstanbul'da basın açıklamaları

1994 yılında Özgür Ülke Gazetesi'nin bombalandığı 3-4 Aralık tarihlerini de “Özgür Basın Günü” ilan eden Cemiyet, bu yıl dahil olmak üzere her yıl bu günlerde çeşitli etkinlikler gerçekleştirecek. Cemiyet, bugün ilk olarak Özgür Ülke Gazetesi'nin bombalanmasını kınamak ve 2 Aralık Pazartesi günü görülecek olan KCK basın davasına dikkat çekmek amacıyla Diyarbakır ve İstanbul'da kitlesel basın açıklaması gerçekleştirecek. Diyarbakır'daki basın açıklaması yarın saat 12.30′da Ofis AZC Plaza önünde yapılacak. İstanbul'da ise, özgür basın çalışanlarının katılımıyla saat 18.00′de Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yapılarak, bir yürüyüş gerçekleştirilecek. Cemiyet yönetimi ayrıca 2 Aralık Pazartesi günü İstanbul'da görülecek olan KCK basın davası ve 3 Aralık Salı günü Diyarbakır'da görülecek olan Dicle Haber Ajansı Muhabiri Abdullah Çetin'in duruşmalarını takip edecek.

Bombalanan Tan'dan Özgür Ülke'ye…

Özgür Gazeteciler Cemiyeti ayrıca, 7 Aralık Cumartesi günü “Tan'dan Özgür Ülke'ye Türkiye'de Basın Özgürlüğü” konulu bir panel düzenleyecek. Gazeteciler Varlık Özmenek, Ragıp Duran, Veysi Sarısözen ve Eren Keskin'in katılacağı panelin moderatörlüğünü Özgür Gazeteciler Cemiye Başkanı Hayrettin Çelik yapacak.

Cemiyet aynı gün İHD ve kayıp yakınları tarafından Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde düzenlendiği “Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın” etkinliğinin 252′inci haftasına katılarak, kaybedilen ve katledilen gazetecileri anacak.

'Cemiyet olarak önemli bir misyon üstlendik'

Cemiyetin açılışına ve düzenleyecekleri etkinliklere ilişkin bilgi veren Özgür Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hayrettin Çelik, Cemiyet olarak, önemli bir görev ve misyon üstlendiklerini belirterek, bunun bilinciyle yoğun bir çalışma içerisine girdiklerini söyledi. Cemiyetin kuruluşuyla basın alanında önemli bir boşluğu doldurmaya çalışacaklarını belirten Çelik, Pazar günü de merkezlerinin resmen açılışını gerçekleştirerek, gazeteciler için önemli bir mekanı hizmete açacaklarını dile getirdi.  Özgür Ülke Gazetesi'nin bombalanmasının gazetecilik tarihi ve kendileri açısından önemli bir tarihi dönemeç olduğunu vurgulayan Çelik, bu nedenle her yıl bu dönemde çeşitli eylem ve etkinlikler gerçekleştireceklerini ifade etti. Çelik, ilk olarak bu yıl etkinliklere başladıklarını hatırlatarak, düzenleyecekleri basın açıklaması ve panele tüm gazeteciler ve halkın güçlü bir şekilde katılarak, kendilerine destek vermesini istedi.

HABERE YORUM KAT