1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tarih gün ışığına çıktı!
Tarih gün ışığına çıktı!

Tarih gün ışığına çıktı!

Diyarbakır Müzesi başkanlığında 13 yıldır Bismil ilçesinde sürdürülen kazılarda 7 bin 773 envanterlik, 12 bin 27 etütlük olmak üzere toplam 19 bin 800 eser müzeye kazandırıldı.

A+A-

"Ilısu Baraj Gölü Altında Kalacak Kültür Varlıklarının Korunması Projesi" kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve DSİ'nin iş birliğiyle, Diyarbakır Müze Müdürlüğü başkanlığında, 2000 yılından bu yana Bismil'deki höyüklerde sürdürülen kurtarma kazılarında, şimdiye kadar 7 bin 773 envanterlik, 12 bin 27 etütlük olmak üzere toplam 19 bin 800 eser gün yüzüne çıkarılarak müzenin koleksiyonuna dahil edildi.

Diyarbakır Müzesi Müdür Vekili Özcan Şimşek yaptığı açıklamada, kazıların müzenin başkanlığında devam ettiğini söyledi.

Bu yıl Kocaeli Üniversitesi'nden Prof. Dr. Tuba Ökse'nin Salatpete'de, müze arkeologlarınca da Müslümantepe kazılarının yapılacağını belirten Şimşek, Hacettepe Üniversitesi'nden Doç. Halil Tekin'in de Hakemi Use kazısının depo çalışmasını gerçekleştireceğini bildirdi.

Ziyarettepe kazısı için ise izin beklediklerini anlatan Şimşek, "Birçok kazı geçen yıllarda tamamlanmıştı. Bu yıl sadece 4 yerde çalışma olacak" dedi.

Şimşek, Ilısu Barajı kurtarma kazılarının, Ilısu Projesi kapsamında devam ettiğini anımsatarak şunları söyledi:

"Kazılar hem bölge hem de ülkemiz açısından çok önemli. Dünya arkeolojisine de çok büyük katkılarda bulunuyor. Bunu sadece bölgesel bazda değerlendirmemek gerekiyor. Çayönü kazımız uzun yıllar önce yapılmasına rağmen dünya arkeolojisinin temel taşlarından, Körtiktepe ise dünyadaki en eski neolotik merkezlerden biri olma özelliğini taşıyor. Açığa çıkan buluntular ve kültürel veriler çok önemli. Bu verileri belki daha uzun yıllar çalışmaya devam edeceğiz. Sadece arkeologlar değil, botanikçiler, jeologlar ve toprakbilimciler gibi farklı disiplinlerdeki uzmanlar da ülkemizdeki kazıların sonuçlarını analiz etmeye devam edecekler."

"Kazıların devam edeceğini düşünüyorum"

Şimşek, insanlığın en eski yerleşmelerinin bulunduğu bölgenin dünyanın da en önemli ve en yoğun arkeolojik bölgelerinden biri olduğunu kaydetti.

Bu yıl mevcut kazılarla devam edeceklerini belirten Şimşek, "Bilim adamlarımızın uygun göreceği, yerlerde önümüzdeki yıllarda yeni kazıların yapılacağını düşünüyorum. Çünkü dünya tarihi burada açığa çıkan veriler ışığında yeniden yazılıyor" diye konuştu.

Bismil'deki arkeolojik alanların Ilısu Barajı altında kalacak olmasına değinen Şimşek, "Biz arkeologlar, diğer mesleklere göre bazı uygulamalara bazen ters düşebiliyoruz" diyerek sözlerini söyle sürdürdü:

"Çünkü bizim için enerji, su çok önemli ama bir ülkenin tarihinin su altında kalmaması lazım. Hiçbir arkeolojik verinin feda edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Eğer başka bir çare de yoksa maksimum veri elde etmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle mümkün olduğunca bu çalışmaların tümüyle tamamlanıp ondan sonra bir projenin hayata geçirilmesi taraftarıyız. Çünkü su altında kalan bir kültür varlığı asla artık bize eskisi gibi bilgi vermiyor. Sadece bir toprak ya da taş yığınına dönüşüyor. Onun dışında bize verdiği bilgiler belki yüzde 1 veya 2 civarında belki daha az. Şimdi zaten böyle bir teknik yok. Su, birçok şeyi özellikle kerpiçi ve organik maddeleri tahrip ettiği, formunu bozduğu veya yok ettiği için artık organik veya toprak olan hiç bir şeyi orjinal olduğu halde bulma şansımız da kalmıyor."

HABERE YORUM KAT