1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tarih ateş altında!
Tarih ateş altında!

Tarih ateş altında!

Tarihi Sur İlçesi'nde sokağa çıkma yasağı 17'inci gününde devam ederken, mahallelere yönelik asker ve polisin ortak operasyonu devam ediyor.

A+A-

İki gün içinde 7 kişinin yaralandığı öğrenilirken, 2 kişinin durumunun ağır olduğu öğrenildi. UNESCO'nun "Dünya Kültür Mirası" listesinde bulunan tarihi mekanlar tahrip oluyor. Yasağa yönelik tepkiler de sürerken, üç merkez ilçede yürüyüş ve açıklamalar yapıldı.
 
Diyarbakır'ın tarihi Sur İlçesi'nde 5'inci kez ilan edilen sokağa çıkma yasağı 17 saatlik aranın ardından 17'inci gününe girdi. Askerlerin de dahil olduğu operasyon devam ederken, ilçede yer yer çatışmalar yaşanıyor. Son iki günlük operasyonlarda 7 kişinin yaralandığı öğrenilirken, Kurşunlu Cami mevkii ve Mardin Kapı civarında açılan ateş sonucunda vurulan iki gençten birinin durumunun ağır olduğu öğrenildi. Ambulansların ilçeye girişlerine izin verilmemesi nedeniyle yaralıların mahalleliler tarafından evde yapıldığı bildirildi. Hasırlı Mahallesi'nde bulunan 3 eve atılan bomba sonucu aynı aileden 5 kişinin vücutlarının çeşitli yerlerine isabet eden şarapnel parçaları ile yaralandığı bildirildi. Aralarında bir çocuğu da bulunduğu yaralılardan 2'sinin yine durumlarının ağır olduğu aktarıldı.
 
Tarih ateş altında! UNESCO'nun "Dünya Kültür Mirası" listesinde bulunan Sur'a yapılan saldırıları kameralara yansıdı. DİHA'nin çektiği görüntülere göre; tarihi Sur'un birçok noktasında dumanların yükseldiği anların bulunduğu görüntülerde, ağır silahlarla ateşe verilen evlerden de kara dumanların yükseldiği görüldü. Daha önce de Dört Ayaklı Minare, Kurşunlu Camii, Paşa Hamamı, Surp Gregos Kilisesi de çatışmalar sırasında tahrip olmuştu.
 
Sur için yürüyüş
 
Sur'daki yasağa yönelik tepkiler de devam ediyor. HDP ve DBP'nin çağrısı ile Yenişehir, Bağlar ve Kayapınar'da yürüyüşler düzenlendi. Bazı ilçelerde düzenlenen yürüyüşlere polis müdahale ederken, diğer ilçelerde ise yürüyüşün ardından açıklama ve oturma eylemi yapılarak kitle sessiz dağıldı.
 
Bağlar'da açıklama
 
Bağlar DBP ilçe binasından Kaymakamlık binasına yürümek istedi. Aralarında HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat, DBP il ve ilçe yöneticilerinin de bulunduğu kalabalığın yürüyüşün polis izin vermed. İzin verilmemesi üzerine burada açıklama yapıldı. HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat, "Bizler demokratik hakkımızı kullanmak isterken hiçbir gerekçe gösterilmeden şiddetle engellendi. Cizre, Nusaybin, Silopi, Sur'da yaşanan neyse burada yaşanan saldırılar da aynıdır" dedi. Irgat şunları söyledi:

"HDP olarak özgürlükten, demokrasiden, kendi kimlik ve dilimizle bu coğrafyada hayat gerçeğiz. Bu gerçekliği hiçbir güç inkar edemez. Tüm yetkililere sesleniyoruz bu bir özgürlük sevdasıdır. Bizler bu özgürlük mirasını çocuklarımıza bırakacağız. Nusaybin, Cizre, Sur, Silopi'de yaşanan katliam politikasını geri çekmelidirler. Dolayısıyla biran evvel hukuksuz kararlardan geri adım atılmalıdır. Ölümle, inkarla katliamla bizler özgürlüğümüzden vazgeçmeyeceğiz. Biran evvel bu zulme son verin. Biz her gün her dakika sokaklarda olacağız. Bu katliamlar son bulmayan kadar itirazımız son bulmayacaktır" diye belirtti.
 
Kayapınar'da müdahale, Yenişehir'de yürüyüş
 
Kayapınar'da Rojava Parkı'ndan bir araya gelerek Sur'a yürümek isteyen kitleye polisler biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Müdahalenin ardından ara sokaklarda çatışmalar başlarken, halk yeniden Rojava Parkı'nda bir araya geldi. "Biji berxwedana Sur e", "Sur halkı yalnız değildir" sloganları atan kitle yeniden yürümeye hazırlanırken, ses çıkarma eylemi yaptı.
 
Yenişehir ilçesinde ise yurttaşların toplanma alanı Ofis AZC Plaza önü oldu. HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel ve HDP, DBP Yenişehir İlçe Örgütü yöneticilerinin de aralarında bulunduğu Ofis'ten Valilik önüne yürümek isteyen kitleye polisler izin vermedi. Yapılan görüşmelerin ardından kitle Sanat Sokağı'na yürümesine izin verildi. Sanat Sokağı sonuna yapılan yürüyüşün ardından açıklama yapan HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, yasağı protesto ederek, kaldırılmasını istedi. Açıklama yapılan oturma eylemi son bulurken, Koşuyolu Parkı'na yürüyen ve yolu trafiğe kapatan gruba gazla müdahale edildi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler