1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tanrıkulu: Yasağının hiçbir yasal dayanağı yok
Tanrıkulu: Yasağının hiçbir yasal dayanağı yok

Tanrıkulu: Yasağının hiçbir yasal dayanağı yok

Sokağa çıkma yasağının 21’inci gününde devam ettiği Sur ilçesinde incelemelerde bulunmak için Diyarbakır’a gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve beraberindeki heyet, kentteki sivil toplum örgütlerini ziyaret etti.

A+A-

Sur ilçesinde incelemelerde bulunmak için Diyarbakır’a gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve beraberindeki heyet, kentteki sivil toplum örgütlerini ziyaret etti.

Diyarbakır Barosu'nu ziyaret eden Tanrıkulu, "Elçi'nin soruşturulması etkin yürütülmüyor. Etkin yürütülseydi şimdiye kadar katilleri belirlenebilirdi" dedi. Sur esnafıyla da görüşen Tanrıkulu, sokağa çıkma yasağının hiçbir yasal dayanağının olmadığını belirterek, ""Yurttaşlar arasında kin olabilir ama devlet denen kurum yurttaşına karşı kin taşıyamaz. AKP kinle, nefretle devleti yönetiyor" dedi.


Sokağa çıkma yasağının 21’inci gününde devam ettiği Sur ilçesinde incelemelerde bulunmak için Diyarbakır’a gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve beraberindeki heyet, kentteki sivil toplum örgütlerini ziyaret etti. Diyarbakır Barosu'nu ziyaret eden Tanrıkulu ile CHP'li heyet, Baro yöneticileriyle görüştü. Diyarbakır Barosu yönetim kurulundan Elçi'nin dosyasıyla ilgili bilgi aldıktan sonra konuşan Tanrıkulu, Tahir Elçi'nin katledilmesinin üzerinden 23 gün geçmesine rağmen dosyada tek bir şüphelinin dahi olmadığını söyledi. Tanrıkulu, "Elçi'nin soruşturulması etkin yürütülmüyor. Etkin yürütülseydi şimdiye kadar katilleri belirlenebilirdi. Bu dosyanın da faili meçhul bir dosya olmaması için mücadele vereceğiz" şeklinde konuştu. 

CHP'li heyet Sur esnafını ziyaret etti


Sengin Tanrıkulu, zarar gören Sur ilçe esnafıyla da Diyarbakır Mali Müşavirler Odası'nda bir araya geldi. 25 kişilik Sur esnafıyla basına kapalı yapılan görüşmenin ardından Tanrıkulu açıklama yaptı. Tanrıkulu, Sur'da devam eden sokağa çıkma yağının hiçbir yasal dayanağının olmadığını söyledi. Sur'un sadece Diyarbakır'ın değil, bölgenin kalbi olduğunu dile getiren Tanrıkulu, Sur'daki yasağın ticari ve toplumsal olarak tüm bölgeyi etkilediğinin altını çizdi. 
 
'AKP kinle, nefretle devleti yönetiyor


Tanrıkulu, "Yurttaşlar arasında kin olabilir ama devlet denen kurum yurttaşına karşı kin taşıyamaz. AKP kinle, nefretle devleti yönetiyor. 'Temizleyeceğiz', 'Süpüreceğiz', 'Yok edeceğiz' söylemleri, 12 Eylül darbesi döneminde de söyleniyordu. Bu söylemlerle halk bir bütün olarak cezalandırılıyor" dedi. 

'İnsanlar göçe zorlanıyor'


Sur'daki esnaflarla görüştüklerini dile getiren Tanrıkulu, esnafın ticari ve ekonomik olarak büyük sorunlar yaşadığını söyledi. Esnafların birinci talebi devletin bu çatışmalı ortamına son vermesi olduğunu dile getiren Tanrıkulu, "Sur'dan çıkanlar gözaltına alınıyor. İnsanlar göçe zorlanıyor. AKP tüm kanalları kapatmış durumda. Duygusuz bir hale gelmiştir. Bölgede insanlar bu kadar örselenirken yarın barış yapmak da zor olacak. Yasaklarla bir bütünen halkımız cezalandırılıyor" dedi. Bölgede yoğunlaşmış saldırılarla birlikte asker ve polisten başka kamu görevlilerin kalmadığına dikkat çeken Tanrıkulu, AKP'nin bu tutumundan bir an önce vazgeçmesi gerektiğini söyledi. 

'10 bine yakın çalışan iş yerlerine gidemiyor'


Tanrıkulu ve beraberindeki heyet, Ticaret ve Sanayi Odası’nı da (DTSO) ziyaret etti. DTSO Başkanı Ahmet Sayar, Başkan Yardımcıları Metin Aslan ve Mesut Altın’ın hazır bulunduğu görüşmede son dönemler artan ve şiddetle devam eden çatışma sürecinin sona ermesine dair istişarede bulunuldu. Bölgede yaşanan olayların sebep olduğu can kayıplarının yanı sıra, ekonomik açıdan da ciddi bir yıkıma sebep olduğunu belirten Sayar, sadece Sur ilçesinde 10 bine yakın çalışanın iş yerlerine gidemediğini ve bu sebepten dolayı ciddi bir mağduriyetin yaşandığını söyledi.
 
'En kısa zamanda ivedilikle müzakere süreci tekrar başlamalı'


Özellikle Sur ilçesindeki hizmet sektörünün de bitme noktasına gelmesiyle zaten Türkiye ortalamasının üzerinde olan işsizlik oranlarında çok daha fazla artışlar olduğunu kaygıyla izlediklerini belirten Sayar, en kısa zamanda ivedilikle müzakere sürecinin tekrardan başlaması gerektiğini dile getirdi. Bölgede yaşanan savaş manzaralarını kaygıyla takip ettiklerini söyleyen Sayar, oda olarak gerek valilik gerekse de bakanlık nezdinde girişimlerde bulunduklarını anlatarak, çatışma sürecinin sona ermesi adına bütün enerjileriyle çalışmalarına devam edeceklerinin altını çizdi.

HABERE YORUM KAT