1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Tanrıkulu, Habur’un güvenliği için TBMM Araştırması istedi
Tanrıkulu, Habur’un güvenliği için TBMM Araştırması istedi

Tanrıkulu, Habur’un güvenliği için TBMM Araştırması istedi

Diyarbakır Barosu eski başkanlarından, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Türkiye’nin Irak Kürdistanı’na açılan ve bölgenin en önemli ticaret yolu olan Habur Sınır Kapısı’nda bekleyen şoförlerin can ve mal güvenlikleri

A+A-

TBMM Başkanlığı’na konu ile ilgili önerge sunan Diyarbakır Barosu eski başkanlarından, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, gerekçesinde “Habur Sınır Kapısında 14.12.2015 tarihinden beri bekletilen, mağdur durumda bırakılan ve yurtdışı taşımacılığı yapan kamyon ve tır şoförlerinin can ve mal güvenliklerinin korunması, sorunlarının tespit edilerek sorunlarına hızlı ve etkili çözüm getirilmesi amacıyla Anayasanın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için gereğini arz ederim” dedi.


Güneydoğu Anadolu Bölgesinde giderek şiddetlenen olayların, ekonomik ve sosyal hayatı derinden etkilediğine dikkat çeken Tanrıkulu “Sınırdan geçiş yapacak kamyon ve tır şoförleri için hazırlık yapılmadan, tedbir alınmadan sınır kapıları kapanmıştır. Yasal yollardan sınır kapılarından çıkış yapan tır ve kamyonların Devletin güvencesinde olması gerekir. Dış ticaret firmalarının, tır ve kamyon şoförlerinin yurtdışında oluşan ya da oluşabilecek güvenlik riskleri ile ilgili kamu düzeni rehberliğinde hızlı bir şekilde bilgilendirilmesi önem arz etmektedir.

 

Sınır dışına çıkan kamyon ve tır şoförlerinin mağduriyetleri ile ilgili parça parça adeta bir lütuf gibi yapılan çalışmaların ötesinde daha sistemli bir yapının oluşturulması, kamyon ve tır şoförlerinin olağanüstü koşullarda da mağduriyetlerini en aza indirecek bir sistemin kurulması bir zorunluluk olarak ortaya çıkmıştır.

 

Devletin asli görevi olan kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması yükümlülüğü ülke sınırları dışında da devam etmektedir. Bu noktada Hükümetin Güneydoğu’da olayları öne sürerek sınır kapılarını kapatıp sınır dışındaki kamyon ve tır şoförlerinin can ve mal güvenliğini bir kenara koyma hakkı yoktur” diye konuştu.


Habur Sınır Kapısının 14 Aralık 2015 tarihinden itibaren Güneydoğu’da yaşanan olaylar nedeniyle kapatıldığına işaret eden Tanrıkulu “Bunun sonucu yaklaşık 7000 tır ve kamyon şoförü sınırda mahsur kalmıştır. Şoförlerin geçişine izin verilmediği, bazı şoförlerin pasaportlarına el konulduğu ve yasal olmayan yollardan Türkiye’ye geçişe zorlandığı iddia edilmektedir.

 

Habur Sınır Kapısında tır ve kamyon şoförleri aileleri ile iletişim kuramamakta, yiyecek, giyecek vb. temel ihtiyaçlarının karşılanmasında mağduriyetler yaşamaktadır. Habur Sınır Kapısında bekleyen 20 yaşını doldurmuş yaklaşık 150-200 araca el konulması durumu söz konusudur.

 

 Şoförlerin bir kısmının aileleri Güneydoğu’da olayların yaşandığı bölgelerdedir. Aileleri Güneydoğu’da olayların ortasında kalan şoförlerin Habur Sınır Kapısında belirsiz bir süreci beklemeleri, insani ve kabul edilebilir değildir. Sınır kapısında bekleyen şoförler Türkiye’deki vergi ve benzeri mali yükümlülüklerini yerine getirmekten de yoksun durumdadır. Hükümetin Habur Sınır Kapısında binlerce şoförün bekletilmesi sorunu ile ilgili gereken duyarlılığı göstermesi, sorunun güvenlik, insani, sosyal ve mali boyutları ile ilgili gereken tedbirleri alması elzemdir” dedi.


Tanrıkulu, şöyle devam etti:


“Habur Sınır Kapısında 14 Aralık 2015 tarihinden itibaren bekletilen binlerce kamyon ve tır şoförünün mağduriyetlerinin tespiti, etkili ve sürekli çözüm önerileri getirilmesi ve yurtdışına çıkış yapan kamyon ve tır şoförlerinin yaşadığı sorunlara, taleplere ve can ile mal güvenliklerinin sağlanmasına yönelik çözüm önerilerinin TBMM tarafından kurulacak komisyon tarafından araştırılması gereklilik arz etmektedir”

HABERE YORUM KAT