1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Tanrıkulu, dolandırıcılar için TBMM Araştırması istedi
Tanrıkulu, dolandırıcılar için TBMM Araştırması istedi

Tanrıkulu, dolandırıcılar için TBMM Araştırması istedi

Diyarbakır Barosu eski başkanlarından CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, son zamanlarda giderek artan kendini polis ve savcı olarak tanıtanların dolandırıcılığı ile ilgili TBMM Araştırması açılması için önerge verdi.

A+A-

TBMM Başkanlığı’na konuya ilişkin dilekçe sunan Tanrıkulu, önergesini, dolandırıcıların telefonda kendisini polis, asker ve savcı olarak tanıtarak işledikleri dolandırıcılık suçlarındaki artışın sebeplerinin araştırılması, yaşanacak mağduriyetlerin engellenerek konu ile ilgili etkili ve sürekli tedbirlerin alınması amacıyla verdiğini belirtti.

Önergesinin gerekçelerini de sıralayan Tanrıkulu “Son zamanlarda dolandırıcılık suçundaki rekor artış, bu konuda yeni tedbirler alınması gerekliliğini ortaya koymuştur. Teknoloji çağına geçmemizle birlikte artık dolandırıcılar da vatandaşları teknolojiyi kullanarak kandırmaktadırlar. Sosyal medya ve telefon aracılığıyla dolandırıcılık, dolandırıcıların yeni gözdesi olmuş durumdadır. Dolandırıcılık sosyal medya hesaplarının şifrelerini ele geçirerek, kendilerini hesabın sahibiymiş gibi tanıtarak para ve benzeri menfaatler temin etmeye çalışmaktadırlar. Bu konuda kanunda boşluk bulunmaktadır. Sosyal medya hesabının sahibinin sorumluluğu ve internet aracılığıyla işlenmenin yaptırımı ayrıca düzenlenmediği için dolandırıcılar daha rahat hareket etmektedirler. Telefon üzerinden gerçekleşen dolandırıcılık vakalarında ise, dolandırıcılar kendilerini Emniyet Yetkilisi ya da Savcı olarak tanıtarak mağdurun telefon numarasının PKK'lılar tarafından kullanıldığını söyleyerek mağdurdan para talep etmektedirler” dedi.

Kendini kamu görevlisi olarak tanıtan bu suç şebekelerinin, ünlü doktorları, profesörleri hatta üst düzey emniyet yetkililerini bile dolandırdıklarını vurgulayan ve bu konuda bir zafiyet olduğuna dikkat çeken Tanrıkulu, şöyle devam etti:

“2014 yılında 11 bin 932 adet dolandırıcılık vakası yaşandığı haberleri basına yansımıştır. Özellikle telefon veya internet yoluyla yapılan iletişim dolandırıcılığı, yapılan tüm uyarılara ve resmi bildirimlere rağmen artış göstermektedir. Merkezi İstatistik Kurumu (CBE) 2013 yılında 450 bin kişinin internet yoluyla dolandırıldığını raporlamıştır. Bankaların adının geçtiği dolandırılma hikayeleri ise büyük çoğunluktadır. Kredi kartının ve internet bankacılık bilgilerinin çalınması, kopyalanması ile mağdur olan kişilere bir de farklı bir kimlikte tanıdığı dolandırıcının hesabına kendi isteğiyle para aktaranlar eklenmiştir. Belirli periyotlarda ortaya çıkan ve hızla yayılan dolandırma yöntemleri vatandaşların bilinçlenmesi ile bir süre sonra ortadan kalksa da, sessiz sedasız farklı bir türde yeni dolandırıcılıklar ortaya çıkmaktadır. Dolandırıcılar hedefledikleri kişiler hakkında birkaç bilgi edindikten sonra korkutma ya da fırsat sunma yoluyla paralarını almayı başarmaktadır. 2013-2014 yılları arasındaki verilere bakıldığında, yaşlı ve emekli çok sayıda mağdur, telefonda savcı ve polis olduğunu sandığı kişilere parasını kaptırmıştır”

Tüketici Hakları Koruma Yasası’nda yeni yönetmelik yayımlanacağının açıklanmasının akabinde, banka komisyonu, kredi kartı aidatı, hesap işletim ücreti gibi ödemelerini geri alabilme vaadi sunan dolandırıcılardan da kaçmanın mümkün olamadığını dile getiren Tanrıkulu, şöyle devam etti:

“Online alışverişin yaygınlaşmasını fırsat bilen dolandırıcılar gösterişli web siteleri ile sahte ürünler satarak amaçlarına ulaşabilmektedir. Yaz döneminde çok sık duyulan tatil sitesi dolandırıcılığı yine bunlardan biri olup tatilin parasını peşin ödeyenler, rezervasyon teyidini yaptırmak istediklerinde kötü sürprizle karşılaşmışlardır. Ünlü bir Prof. Doktor da telefon dolandırıcılarının kurbanı olmuştur. Kendilerini Polis ve Savcı olarak tanıtan şüpheliler Prof. Doktora bankadan çektirdikleri 50 bin Dolar ve 10 bin lirayı iki ayrı parkta bıraktırmıştır. Şanlıurfa ve Adana'da yapılan teknik takip sonucu dolandırılan parayı almaya gelen kuryeyi takip eden polis iki şüpheliyi gözaltına almıştır. Son yıllarda binlerce kişiyi dolandıran telefon dolandırıcıları 60 yaşındaki koro sanatçısını da dolandırmıştır.

 

Geçtiğimiz aylarda koro sanatçısını ev telefonundan arayan dolandırıcılar kendilerini polis olarak tanıtıp kimlik bilgilerinin PKK'ya satıldığını söylemiş ve para istemişlerdir. Koro sanatçısının toplam 862 bin 500 TL’sini dolandırıcılara kaptırmıştır. Dolandırıcıların telefonda kendisini Polis, Asker, Savcı olarak tanıtarak işledikleri dolandırıcılık suçlarındaki artışın sebeplerinin araştırılması ve yaşanan mağduriyetlerin engellenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması elzemdir”

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler