1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Tanrıkulu, çocuk istismarcılarını sordu
Tanrıkulu, çocuk istismarcılarını sordu

Tanrıkulu, çocuk istismarcılarını sordu

Diyarbakır Barosu eski başkanlarından, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Türkiye’de çocuklara dönük cinsel istismar vakalarının yüzde 697 oranında arttığına dikkat çekerek, konuyla ilgili ola

A+A-

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına önerge sunan Tanrıkulu, gerekçesinde şu açıklamalarda bulundu:


“Türkiye'de çocuklara yönelik cinsel istismar AKP Hükümetleri döneminde yüzde 697 oranında artmış iken, Avrupa'nın en çok tıklanan haber siteleri içinde olmakla övünen bazı web sayfalarında müstehcen fotoğraflar, haberler ve tecavüz haberleri bir arada, herhangi bir kontrole tabi tutulmaksızın yayınlanmaktadır. Haber okumak gayesiyle açılan bu sitelerde karşılaşılan söz konusu haberler ve fotoğrafların yayını kontrolden çıkmış durumdadır”
Tanrıkulu daha sonra da yanıtlanmasını talep ettiği soruları da şöyle sıraladı:


“Türkiye'de düşüncesini açıklayan gazeteciler ve aydınlar AKP Hükümetinin ağır baskısıyla karşılaşıp hapse atılmakta, basın yayın kuruluşları cezalandırılmakta, kitaplar toplatılmakta iken, müstehcen fotoğraflar ve haberler yayınlayan bazı web sayfalarına baskı ve sansür şeklinde olmayan ama sadece çocukları ve kadınları korumaya yönelik bir uyarıda bulunulacak mıdır?

Halkın haber alma özgürlüğünü ve ifade özgürlüğünü kesinlikle engellemeden sadece çocukları ve kadınları cinsel şiddetten korumaya yönelik olarak internet haber siteleri ile ilgili alınacak tedbirler var mıdır? Varsa, nelerdir? İnternet haber yayıncılığında etik ilkelerin ve otokontrol mekanizmalarının oluşturulması için herhangi bir girişim olmuş mudur? Olmamışsa, bir girişim olması planlanmakta mıdır ve bunlar nelerdir? Konunun uzmanlarına tecavüz haberleriyle müstehcen fotoğraf ve haberlerin yan yana sunulmasının yaratabileceği etkiler

HABERE YORUM KAT