1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tankların Sur’a giriş ve çıkışları rutine bindi
Tankların Sur’a giriş ve çıkışları rutine bindi

Tankların Sur’a giriş ve çıkışları rutine bindi

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağıyla birlikte başlayan operasyonlara katılan tanklardan bazıları, dün sabah saatlerinde operasyon bölgesini terk ederek askeri birliğe geri döndüğü görüldü.

A+A-

Kent sokaklarında zırhlı polis aracı eşliğinde ilerleyen paletli tanklar vatandaşlarda endişe, kamuoyunda tartışma yarattı. Tanklar yaklaşık bir saat sonra Sur’a geri döndü. Tankların gelişiyle ilçedeki patlama sesleri yoğunlaştı.
 
Diyarbakır'ın Merkez Sur ilçesinde bulunan 6 mahallede hendek kazan ve barikat kuran gruplara yönelik operasyonlar devam ediyor. Sur Kaymakamlığı’nca, Sur ilçesinin 6 mahallesi ve 1 caddesi ile girişindeki Şeyh Sait (Dağkapı) Meydanı’nda 9 günün ardından kaldırılan ancak önceki gün saat 16.00’da yeniden uygulanmaya başlanan sokağa çıkma yasağı sürüyor. İlçede, dün sabah saatlerinde geniş kapsamlı operasyon başlatıldı. Çok sayıda özel harekat polisleri ile terörle mücadele ekiplerinin katılımıyla yapılan operasyonda, YDG-H ile güvenlik güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.
 
Operasyona 3 bin dolayında güvenlik gücü katılıyor
 
Demir bariyerlerle alınan güvenlik önlemleri ile birlikte belirlenen noktalara ise ambulanslar konuşlandırıldı. İlçe genelinde 3 bin dolayında polis ve askerin katıldığı operasyonlar Hasırlı, Fatih Paşa, Savaş Mahallelerinde yoğunlaşırken, gece boyunca çok şiddetli patlamalarda duyuldu.
 
Çatışmalarda 1 polis yaralandı
 
Tarihi Kurşunlu Camii mevkiinde yoğunlaşan çatışmalarda 1 polis yaralandı. Olay yerine çağrılan ambulansa Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan yaralı polisin, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.
 
Vatandaşlar endişeli gözlerle izledi
 
İlçede operasyonlar sürerken ilk gün operasyonlara katılan tanklardan bazıları dün sabah saatlerinde birliklerine çekilmeye başladı. Tanklar birliklerine çekilirken şehir merkezini kullandı. Devletlerarası savaşlarda görülen bu araçları sabah sabah karşılarında gören vatandaşlar endişeli gözlerle zırhlı polis aracı eşliğinde konvoy halinde ilerleyen tankları izledi. Bu durum aynı zamanda kent kamuoyunda tartışmada yarattı. Tankların kent merkezine girişlerinin doğru olmadığını anlatan kent sakinleri, bu durumun büyük bir psikolojik çöküntü yarattığını ifade ettiler.
 
Hasar gören zırhlı araçlar Sur’dan çıkarıldı
 
Çatışmalarda hasar gören zırhı araçlarda Sur’dan çıkarıldı. Sabah erken saatlerde çekiciler marifetiyle çıkarılan zırhlı araçların üzerinin örtülmesi dikkat çekti. Zırhlı araçların Emniyet Müdürlüğü Makine İkmal ve Tamir merkezine çekilecekleri ve burada hasarlarının giderileceği, tamirlerin yapılacağı öğrenildi.
 
Tanklar Sur’a geri döndü
 
Sur ilçesindeki operasyon bölgesinden çıkarak birliğine giden tankın yaklaşık 1 saat sonra yeniden Sur ilçesine döndüğü görüldü. Tankın ilçeye girişi sonrasında çatışma bölgelerindeki patlama sesleri oldukça yoğunlaştı.

HABERE YORUM KAT