1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Tanıtım faaliyetlerinde Türkiye'nin yeni markası kullanılacak
Tanıtım faaliyetlerinde Türkiye'nin yeni markası kullanılacak

Tanıtım faaliyetlerinde Türkiye'nin yeni markası kullanılacak

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “'Turkey-Discover The Potential/Türkiye-Gücünü Keşfet' Türkiye markası logosu ve sloganı artık tüm kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan tanıtım faaliyetleri esnasında kullanılacak" dedi.

A+A-
Bakan Zeybekci, yaptığı açıklamada son yıllarda ülkenin gerek ekonomide, gerekse de sosyo-kültürel alanda ciddi değişimler ve dönüşümler yaşadığına dikkat çekerek, "Vatandaşlarımızın hakettiği daha gelişmiş, daha demokratik, daha hür, daha güçlü bir Türkiye'nin kurulması için 500 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmak, dünyanın en önemli ekonomilerinden biri olmak için çıktığımız bu yolda 2002 yılından bu yana çok önemli adımlar attık" ifadesini kullandı.
 
"2023'e giden bu yolda sadece ihracatımızı arttırmak, sadece küresel ticarette etkin olmak ya da sadece demokratik dönüşümlere odaklanmadık" diyen Bakan Zeybekci şunları kaydetti:
 
"Biz bu yolda aynı anda pek çok alanda lider Türkiye'yi, güçlü Türkiye'yi oluşturmak için adımlar attık. Binlerce yıllık kültürümüz, insanımızın dinamizmi ve girişimcilik ruhumuz bu yolda sağlam adımlar atmamızı mümkün kıldı. Fakat şunu açıkça gördük ki biz kendi hikayemizi, nereden geldiğimizi ve nereye gittiğimizi bugüne kadar ne kendi insanımıza ne de yabancı muhataplarımıza tam olarak anlatabilmişiz. Bugüne kadar yaptığımız tanıtımlarda kimi zaman birbiriyle çelişen sloganlar kullanmışız, vizyonumuzu, hedeflerimizi aktaramamışız, kimi zaman verdiğimiz mesajlar zayıf kalmış ve muhataplarımız nazarında tam olarak kendimizi ifade edememişiz. Öyle bir Türkiye imajı vardı ki sadece İstanbul'dan, sadece dondurma satıcısından, sadece denizden kumdan ve güneşten ibaret. Ne insanımızın potansiyeli vurgulanmış ne binlerce yıllık tarihimiz ne de gelecek vizyonumuz."
 
Zeybekci, tüm bu unsurları da göz önüne alarak bundan birkaç yıl önce küresel marka çalışmaları konusunda önde gelen firmalarından biriyle birlikte çalışmaya başladıklarını vurgulayarak, Türkiye'nin hikayesini, nereden gelip nereye doğru gittiğini, gücünü, yaşadığı dönüşümü ve gelecek vizyonunu en doğru şekilde yurtiçinde ve yurtdışında anlatmayı amaçladıklarını kaydetti.
 
"Yeni Türkiye'nin, güçlü Türkiye'nin rotasını ancak böyle bir rüzgarı arkamıza aldığımızda çizebilirdik" diyen Zeybekci şöyle devam etti:
 
"Ayrıca bu yolu çizerken sivil bir inisiyatif olmasına azami önem verdik. Bu nedenle Türkiye İhracatçılar Meclisi ile koordineli halde çalışmalarımıza başladık ve ilgili tüm kurum ve kuruluşları da kapsayacak şekilde onlarca toplantı gerçekleştirdik.
 
Sanayi ve iş dünyamızın önde gelen isimlerinin, akademisyenlerin, marka uzmanlarının, ülkemizin tanıtımı ile ilgili faaliyetler gerçekleştiren kurum ve kuruluşların üst düzey temsilcilerinin ve diğer tüm paydaşların etkin katılımıyla 'Turkey-Discover The Potential/Türkiye-Gücünü Keşfet' şeklinde Türkiye markası logosu ve sloganını oluşturduk."
 
Devletin, özel sektörün ve ilgili tüm paydaşların ortak çalışmasıyla geleceğin rotasını hep beraber çizdiklerini kaydeden Bakan Zeybekci şu ifadeleri kullandı:
 
"Yaptığımız tüm bu çalışmaların basın lansmanını ise 28 Eylül 2014'te Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirdik. Daha sonra da 11 Nisan 2014 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Başbakanlık Genelgesi ile tüm bu çalışmalarımız bir hükümet belgesi haline geldi. Böylelikle sivil bir inisiyatifle başlayan bir süreç devletimizin en üst kademelerinin de sahip çıktığı önemli bir vizyon belgesi haline geldi. O günden bu yana Ekonomi Bakanlığı olarak kendi çalışma alanımızda 'Turkey-Discover The Potential/Türkiye-Gücünü Keşfet' Türkiye markası ve sloganının kullanımı için gerekli çalışmalarımızı tamamladık.
 
Bakanlığımız destekli fuarlarda, heyetlerde ve yaptığımız tüm organizasyonlarda 'Turkey-Discover The Potential/Türkiye-Gücünü Keşfet' Türkiye markasının ve sloganının kullanılmasını sağladık. Buna ek olarak marka ve sloganın tanıtımında kullanılmak üzere bir bütçe oluşturduk. Böylelikle hem ülkemizde hem de yurtdışında etkin bir tanıtım kampanyası yürütmeyi, konferanslar düzenlenmeyi ve reklam filmlerinin yayınlanmasını hedefliyoruz.
 
Aralık ve Ocak aylarında Avrupa'nın sayılı medya kuruluşlarında gazete ve dergi ekleri yayımladık. Yakında hem Türkiye'de hem de yurtdışında söz konusu tanıtımlarımız artarak devam edecek. Bu noktada şunun altını özellikle çizmek istiyorum. Biz gerçekleştireceğimiz çalışmalarda yurtdışı kadar yurtiçini de hedefliyoruz. Çünkü biz her bir vatandaşımızın birer marka temsilcisi olarak çalışmasını bekliyoruz. Küresel iletişimin bu kadar yoğunlaştığı, dünyanın en uzak coğrafyalarına anlık olarak sosyal medya üzerinden ulaşılabildiği, ülkelerin coğrafi sınırlarının artık yok olduğu bir ortamda sadece bir mecradan ilerlemek bizi amaçlarımıza götüremez.
 
Bu nedenle tüm vatandaşlarımızdan çalışmamızı sahiplenmelerini ve 'Turkey-Discover The Potential/Türkiye-Gücünü Keşfet' logosu ve sloganını tanıtmalarını beklediğimizi belirtmek istiyorum. Resmi Gazetede yayımlanan Başbakanlık Genelgesi neticesinde artık Ekonomi Bakanlığı olarak kendi çalışma alanımızda yürüttüğümüz çalışmaları, diğer tüm paydaşlarımız da takip edecekler. Kendi iştigal alanlarında yer alan çalışmalar itibarıyla ister spor karşılaşması olsun, isterse de hükümetlerarası resmi bir toplantı olsun 'Turkey-Discover The Potential/Türkiye-Gücünü Keşfet' Türkiye markası logosu ve sloganı artık tüm kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan tanıtım faaliyetleri esnasında kullanılacak."
 
Ayrıca söz konusu genelge ile Ekonomi Bakanlığı Müsteşarının başkanlığını yapacağı Türkiye Markası İzleme Komitesi oluşturulduğuna işaret eden Bakan Zeybekci, şöyle devam etti:
 
"Bu komitede ülkemizin tanıtımı için faaliyetler gerçekleştirmekte olan tüm kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcileri yer alacak. Komitenin en temel görevi ise ülkemizin tanıtım faaliyetlerinde koordinasyonu sağlamak ve 'Turkey-Discover The Potential/Türkiye-Gücünü Keşfet' Türkiye markası ve sloganının kullanımı konusunda çalışmalar yapmak olacak. Komitenin teşkilinde de sadece kamu kurum ve kuruluşlarının olmamasına azami özen gösterdik.
 
Böylelikle sivil inisiyatife, ilgili tüm paydaşlarımıza çalışmalarımızın başlangıcında olduğu gibi yer vermeye devam edeceğiz. Böylece yeni Türkiye'nin, güçlü Türkiye'nin, hür ve demokratik Türkiye'nin hikayesini beraber yazacağız, hep birlikte muhataplarımıza anlatacağız. En gencimizden en yaşlımıza, devletin en üst kademelerinden sivil toplum kuruluşlarına kadar herkese önemli görevler düşüyor."  

HABERE YORUM KAT