1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Taner Özbay'ın başarı öyküsü
Taner Özbay'ın başarı öyküsü

Taner Özbay'ın başarı öyküsü

DİYARBAKIR- İktisat mezunu bir muhasebeci iken hobi olarak Diyarbakır'ın Yerel Televizyonların'dan Tv 21'de programı yapmaya başlayan Taner Özbay, 10'uncu yılında Tv kanalını satın alarak ekran yüzü olan bir Tv sahibi olma başarısı gösterdi.

A+A-
Diyarbakır'da yerel yayın yapan Tv 21 televizyonunda 2003 yılında gönüllü olarak 'Perspektif' isimli program yapmaya başlayan ve bunu hobi olarak sürdüren Özbay, kaliteli ve seviyeli tarzıyla kısa sürede fark edilerek ilgiyle takip edilen bir ekran yüzü haline geldi. 2006 yılında işletmeci sıfatıyla kanalın yönetimini üstlenen ve genel yayın yönetmeni olan Özbay, yaptığı başarılı yayınlarla kanalın reytingini de yükseltmeyi başardı.
 
10 yılını dolduran Tv programcılığı serüveninde siyaset başta olmak üzere güncel konuları irdeleyen, ulusal tanınırlığı da olan 500'den fazla kişiyi konuk eden Özbay, tv kanalını satın alarak sorumluluğunu artırıp, tüm yerel beklentileri karşılayacak bir kanal oluşturma hedefiyle uzun vadeli bir vizyon belirledi. Ulusal kanalların programlarına da katılan Özbay, 2010 yılında yapılan TRT Anadolu'nun açılış Galası'nda Başbakan Recep
Tayyip Erdoğan'a hitaben yaptığı sürpriz konuşmasıyla dikkat çekmişti.
 
Türkiye'de yayıncılık sektörünün hızla geliştiğini, yüzde 85'lere ulaşan uydu yayıncılığı karşısında karasal yayıncılığın alternatif olamadığını kaydeden Kanal 21 Yayıncılık ve Reklamcılık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Taner Özbay, RTÜK'ün geçen yıl yaptığı Karasal Sayısal Televizyon Yayın Lisansı ihalesi ile birlikte 2015'ten itibaren karasal yayıncılıkta analog sistem yerine sayısal sisteme geçileceğini, insanların anten, çanak, kablo kullanmadan ulusal ve yerel kanalları dijital kalitede izleyebileceğini, bunun da yerel yayıncılığı hızla geliştireceğini söyledi. RTÜK'ün televizyon lisans ihalesi sürecini tamamlamasının ardından radyo ihalelerini başlatacağını ifade eden Özbay, “Yeni düzenlemeyle tv kanalı olmayan radyo kuruluşlarına tv kanalı kurma imkanı verildi. Radyosu olmayan tv kanallarına da radyo kurma hakkı verildi. İhale zamanı geldiğinde radyo kurmak için kesinlikle başvuruda bulunacağım. Aynı şekilde yerel gazete ve haber içerikli internet sitesi kurarak kareyi tamamlayacağım” dedi.
 
TV 21'i satın almanın çok önemli bir şey olmadığını kaydeden Özbay “Önemli olan bundan sonra neler yapabileceğimdir. Kısa vadeli bir hedefim yok. RTÜK'ün yeni düzenlemesini bekliyorum. Zira yerel yayıncılık erişebilirlik ve reklam gelirleri bakımından her geçen gün geriye gidiyor. İşimin çok zor olduğunu biliyorum. Bileğimin gücüyle, ailemin ve sevenlerimin duasıyla, tüm yerel motiflerin yer aldığı, bağımsız ve prestijli bir medya kuruluşu oluşturmak istiyorum, bunu da inşallah başaracağım” diye konuştu.
 
(ÖK-ÖK-Y)
 

HABERE YORUM KAT