1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Tan'dan “HDP” çıkışı
Tan'dan “HDP” çıkışı

Tan'dan “HDP” çıkışı

HDP ile BDP arasındaki seçim ittifakını eleştiren BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, HDP'nin Gezi Parkı ruhuna uygun bir parti haline gelip liberal ve muhafazakar kesimi de kucaklayacak bir yapıya ulaşmadığı takdirde amacına ulaşamayacağını söyledi.

A+A-

Geçtiğimiz günlerde BDP'nin seçimlerde iddialı olduğu il ve ilçeler dışında kalan yerlerde, HDP adaylarını destekleyeceğini açıklamasına tepki gösteren BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, katıldığı bir televizyon programında bu çıkışını sürdürdü.

Şirin Payzın'ın sunduğu “360 Derece” programına katılan Tan, HDP'nin Gezi Parkı ruhuna uygun bir parti haline gelip liberal ve muhafazakar kesimi de kucaklayacak bir yapıya ulaşmadığı takdirde amacına ulaşamayacağını söyledi.

Türkiye 'de Müslüman demokratları, liberal demokratları, sol demokratları toparlayacak alevi -sünni, dindar-laik Türk-Kürt barışını sağlayacak yeni bir ana muhalefet partisine ihtiyacı olduğunu ifade eden Altan Tan, HDP'nin eski sol gelenek ile yeni dünyayı okumanın pek mümkün olamadığını ifade etti.

HDP ve İslam Kongresi çatlağı

BDP Diyarbakır Milletvekili Tan, geçtiğimiz günlerde BBC Türkçe Servisi'ne yaptığı açıklamada da, Çalışmaların sadece marjinal solla sınırlı kaldığını ifade ederek, bu yeni partinin Öcalan'ın kafasındaki gibi, “bütün Kürtleri ve Türkiye'yi kucaklayacak bir Türkiye partisi” kimliğinden uzak olduğunu açıklamıştı.

Tan, BDP'nin gelecek yıl yapılacak seçimlerde HDP adaylarını destekleme kararının yanlış olduğunu ifade ederek, “Bu marjinal solun önemli bir kısmı da dinle, İslam'la barışık değil. Kürt İslamcılar da bunlara sıcak bakmıyor, Türkiyeli Müslümanlar da sıcak bakmıyor. Hatta liberal çevrelerle bile bu marjinal solun arası iyi değil. Dolayısıyla, HDP projesi bütün liberal demokratları, Müslüman demokratları, Kürt halkının büyük bir kısmını içine alması gereken bir projeyken, maalesef sadece marjinal Türk soluyla sınırlı kalan, kadük, dar bir proje haline geldi.” ifadelerini kullanmıştı.

Milletvekillerinin endişeleri var

Tan, Öcalan'ın perspektifi doğru olduğunu fakat uygulamanın yanlış olduğunu belirterek, parti içinde birçok milletvekilinin de bu yönde endişelerini dile getirdiğini söyledi.

Tan, ayrıca Abdullah Öcalan'ın 'demokratik İslam kongresi' çağrısının yanlış uygulandığını belirterek, Kongrede Gülen hareketinden, Hizbullah çizgisindeki Hüda-Par'a kadar tüm İslami gruplara açık olmaması halinde kongrede yer almayacağını da açıklamıştı.

Tan'ın açıklamaların ardından BDP'den herhangi bir açıklama yapılmaması, parti de milletvekilleri arasında fikir ayrılığı olduğu yönünde yorumlanıyor.

HABERE YORUM KAT