1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tamircilerin yüzü gülüyor
Tamircilerin yüzü gülüyor

Tamircilerin yüzü gülüyor

Zengin petrol yatakları ve lüks araçlarıyla bilinen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) iyi rafine edilmemiş benzin nedeniyle otomobillerin çoğu arıza veriyor.

A+A-
Her 4 kişiden birinin araç sahibi olduğu bölgede yeni, eski, lüks fark etmeksizin yakıt pompası arızalanan birçok otomobil sürücüsü tamircinin yolunu tutuyor. Bu durumdan karlı çıkan ise otomobil tamircileri oluyor.
 
Boru hattıyla Türkiye üzerinden dünyaya petrol satışına hazırlanan Kürt bölgesinde, iyi rafine edilmemiş benzin sorunu, araç sahiplerinin başını ağrıtıyor. Bölgede daha önce süper ve normal diye satılan akaryakıt, 21 Eylül'deki milletvekili seçimlerinden önce fiyatı sabitlenerek tek kategoride satılmaya başlandı. IKBY'nin üç ili Erbil, Süleymaniye ve Duhok'ta benzinin litre fiyatı 500 bin dinara (40 cent) getirildi. Durum böyle olunca bütün araçlar aynı benzini kullanmaya başladı.
 
Bölgeye hali hazırda Beci ve Kevırgosık rafinelerinden gelen benzinin, kurşun oranı yüksek. Edinilen bilgilere göre iyi rafine edilmediği için de kalitesi çok düşük. Durum böyle olunca bölgedeki araçların benzin pompası sık sık bozuluyor. IKBY Trafik Genel Müdürü Rizgar Ali, "Kayıtlarımıza göre bölgemizde 1 milyon ve 153 bin araç var. Benzindeki kurşun oranının çok yüksek olması nedeniyle araçların çoğunda yakıt pompası arızası meydana geliyor" dedi.
 
ARIZALAR SEKTÖR OLUŞTURDU
 
İyi rafine edilmemiş benzin nedeniyle araçların arızalanması en çok tamircilerin yüzünü güldürüyor. Erbil'deki Sanayi Bölgesi'nde sadece yakıt pompası tamirciliği yapan 70'in üzerinde otomobil tamir atölyesi bulunuyor. Sanayide 10 yıldır çalışan tamirci Ümit Abdullah, son zamanlarda yakıt pompası arızalarında büyük bir artış yaşandığını belirterek, "Araçta eğer kullanılan benzin kalitesiz ise ilk arıza veren parça yakıt pompasıdır. Benzindeki kurşun oranının yüksekliği, yakıt pompaların yanmasına neden oluyor" diye konuştu.
 
Yedek parça bayisi sahibi Mecit Kerim ise günlük 40 yakıt pompası sattığını dile getirerek, şunları söyledi:
 
"Erbil'de 70 otomobil tamircinin günlük değiştirdiği yakıt pompası sayısı 700'i buluyor. Yaz mevsiminde ise bu rakam 7 bini çıkabiliyor. Orijinal yakıt pompası 160 dolardan başlarken Çin'den gelenler 15 dolardan alıcı buluyor."
 
Yakıt pompası hizmeti veren Mecit Ahmet de "Günde en az 20 yakıt pompası değiştiriyorum. Bu sayı bazı günler 40'a kadar çıkıyor. Yazları ise sıcaklar nedeniyle günlük 100 yakıt pompasını yeniliyoruz" ifadesini kullandı.
 
Yakıt pompası arızalarından en çok mağdur olan ise ticari araç sahipleri. Taksi şoförü Mustafa Hamit, arıza nedeniyle sürekli sanayinin yolunu tutanlardan. Erbil'de 1983'ten beri taksi şoförlüğü yaptığını anlatan Hamit, özellikle 2003 yılından sonra benzin kalitesinin çok düştüğünü ifade ederek, "Neredeyse her ay bir yakıt pompası değiştiriyorum ve bu da yaklaşık 25 dolara mal oluyor" sözlerini kullandı.

HABERE YORUM KAT