1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tamircilerden kış bakım uyarısı
Tamircilerden kış bakım uyarısı

Tamircilerden kış bakım uyarısı

DİYARBAKIR - Sürücülere kış bakımı uyarısında bulunan oto tamircileri, bunun geciktirilmemesi ve masraflardan kaçırılmaması gerektiğine, aksi durumda daha büyük masraflar oluşabileceğine dikkat çekti.

A+A-

Diyarbakırlı oto tamir ustası Tuncay Elmacı, sürücülere araçların kış bakımı konusunda uyarılarda bulundu. Bakımın ihmal edilmemesi gerektiğini belirten Elmacı, “Kış geldiğinde araç periyodik bakıma gelir.

Periyodik bakım dediğimiz aracın balataları, yağı ve filtreleri kontrol edilir. Antifriz hava şartlarına göre değiştirilir. Ya da eksik ise ona göre değiştirilir. Termostatı kontrol edilir.

Gerek görüldüğünde termostatı değiştirilir. Periyodik kışlık bakımı genel itibariyle öyledir. Kırmızı ve mavi antifriz diye iki antifriz mevcut. Kırmızı antifrizin kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Diyarbakır'da şu zamanlarda değil de Aralık ortalarında hava soğuduğunda ciddi bir yoğunluk oluşuyor. Sürücülerin araçlarını kullanırken mutlaka kış şartlarını düşünerek yavaş, güvenli ve dikkatli olarak hareket etmelerinde fayda var” dedi. 


Özellikle çetin kış koşullarında sürücülerden özellikle kış lastiklerini takmalarını isteyen Elmacı, “Bunun yanında araçlarında zincir ve çekme halatı bulundurmalılar.

Kışın meydana gelen çoğu kazanın sebebi buzlanma, yolun durumuna göre önlem almamak ve araçlarımızı kışa hazırlanmamak başta gelmektedir. Bunun için kış lastiği takılmalı, çekici zincir bulundurulmalı, fren, direksiyon, şanzıman, diferansiyel ile motorun yağ bakımı yapılmalıdır. Ayrıca akülere asit, radyatörlere antifriz biran önce konulmalıdır. Balatalar, silecekler, diskler, elektronik aksam, kalorifer-klima sistemi, kısaca araçtaki bütün mekanizmalar gözden geçirilerek kışa hazır hale getirilmelidir" diye konuştu. 


(BÇ-MP-CC-Y)

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler