1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tam 106 yaşında, 7 çocuk, 50 torun sahibi
Tam 106 yaşında, 7 çocuk, 50 torun sahibi

Tam 106 yaşında, 7 çocuk, 50 torun sahibi

Diyarbakır’ın Çermik ilçesi Pınarlı Mahallesi’nde (Bavenk Köyünde) 1908 yılında hayata gözlerine açan ve Çermik’te bilinen en yaşlı insanı olan Fatma (Aksoy) Nine, “Maşallah” dedirtiyor.

A+A-

Bir asrı aşan yaşamında pek fazla doktora gitmeyen Fatma Nine, uzun yaşamanın sevgiden ve hayatı akışına bırakmaktan geçtiğini bildirdi.


Kale mahallesinde büyük oğlunun yanında yaşamını sürdüren 106 yaşındaki Fatma Nine, 2’si erkek 5’i kız olmak üzere 7 evlat sahibi olduğunu, hepsinin de evlendiğini, 50 tane torunu bulunduğunu belirterek, torununun torununu görmekten mutlu olduğunu söyledi.


Fatma Nine, uzun yaşamının sırrının sağlıklı beslenme, hayatın hep en güzel yanlarını görmeye çalışmak ve hayata olumlu bakmakla mümkün olabileceğini, çalışmayı çok sevdiğini, bundan da hiç vazgeçmediğini, olumsuz durumlarda bile Yüce Allah’tan her şeyin geldiğini bildiğini ve şükrettiğini belirtti.


Asırlık Fatma Nine, “inanmak, vazgeçmemek, yılmamak, ayağa kalkıp bir daha ki adımı atmayı gerçekten istemek gerekiyor. Eğer ayağa kalkıp o adımı atmak istemezseniz o zaman gerçekten hayatı istemiyorsunuzdur” dedi.


Yaşamda önce insanın kendi kendini sevmesi gerektiğini anlatan Asırlık Nine, “Kendini sevmeyen insan başkasını sevemez. Kendini seven başkalarını da sever ve hayat hep olumlu bakar. Bende sürekli önce kendimi sevdim, herkesi sevdim ve sürekli olumlu düşünerek yaşadığım. Hayatı bir yerde akışına bırakacaksın ve kadere razı olacaksın. Şimdiye kadar hep bunu yaptım. Son zamanlarda gözümden rahatsızlık çekiyorum. Başka önemli bir sorunumun olduğunu düşünmüyorum” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler