1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Talana yargı 'dur' dedi
Talana yargı 'dur' dedi

Talana yargı 'dur' dedi

Dicle Vadisi'nde 7 bin 517 dönümlük arazinin tarımsal nitelikten çıkartılmasına dair İl Toprak Koruma Kurulu tarafından alınan karara ilişkin idare mahkemesi "yürütmeyi durdurma" kararı vererek, alanın talana açılmasını da durdurdu.

A+A-
TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, kararın önemli ve emsal olduğunu belirterek, kararla Hevsel Bahçeleri'nin ranta kurban edilmesinin önüne geçildiğini kaydetti.
 
 
Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi, İl Toprak Koruma Kurulu tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın başvurusu üzerine Dicle Vadisi'ndeki 7 bin 517 dönümlük tarım arazisinin, tarımsal nitelikten çıkartılmasına dair kararın yürütmesini durdurdu.
 
 
Geçtiğimiz Kasım ayında İl Toprak Koruma Kurulu tarafından alınan bu karara ilişkin de TMMOB "Yürütmenin durdurulması ve kararın iptali" için İdare Mahkemesi'ne başvuruda bulunmuştu. Mahkeme konuya ilişkin kararını geçtiğimiz günlerde verdi. Mahkeme, İl Toprak Koruma Kurulu'nun verdiği kararının yasal dayanaktan yoksun kaldığı ve hukuka uygunluk taşımadığını, alanın telafisi güç ve tahribatlarla karşı karşıya kalacağından dolayı "yürütmeyi durdurma" kararı verdi.
 
 
Konuya ilişkin TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Makina Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi'nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan İKK Sekreteri Gurbet Örçen, kararın önemli olduğunu, özellikle UNESCO Dünya Mirası adaylık süreci açısından olumlu bir karar olduğunu belirterek, kararın bundan sonraki dönemlerde de tarım arazilerinin yapılaşmaya açılması durumlarına emsal teşkil ettiğini ifade etti.
 
 
Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Jehat Şengal ise, asırlardır kentsel bir tarım alanı olan Hevsel Bahçeleri'nin ranta kurban edilmesinin önüne geçildiğini belirterek, dünyada eşi benzeri olmayan bu alanın korunması gerektiğini, yargının verdiği kararın da bu anlamda önemli olduğuna işaret etti.
 
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçelerinde geri dönüşü imkansız bir doğa katliamına yol açacak olan "Yapı Rezerv Alanı" kararı da geçtiğimiz süreçte aynı mahkeme alanın yerleşime açılamaya elverişli olmadığından dolaya çıkarak, kararı iptal etmişti.
 
(DİHA)

HABERE YORUM KAT