1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Taksit sınırı tefeciliği önler
Taksit sınırı tefeciliği önler

Taksit sınırı tefeciliği önler

Kredi kartlarındaki taksit sayısına sınırlama getirilmesinin kuyumcu esnafı için faydalı olacağını belirten DİKO Başkanı Mustafa Akkul, “Taksit sayısının düşürülmesi umarım kredi kartı tefeciliğinin de önüne geçer” dedi.

A+A-

Kredi kartlarındaki taksit sayısına sınırlama getirilmesinin kuyumcu esnafı için faydalı olacağını belirten DİKO Başkanı Mustafa Akkul, “Taksit sayısının düşürülmesi umarım kredi kartı tefeciliğinin de önüne geçer” dedi.

Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası (DİKO) Başkanı Mustafa Akkul, kredi kartları taksit sayısına sınırlama getirilmesinin kuyumculuk sektörüne olumlu katkı sunacağını söyledi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurum'nun (BDDK)  kredi kartı düzenlemeleriyle ilgili taslağı hazırlandı. Kredi kartlarında genel taksit sayısının 9 ayla sınırlandırıldığı tasarıda elektronik, iletişim, kuyumculukta taksit sayısı 6 ayı, beyaz eşya ve mobilyada 12 ayı aşamayacak. Gıda ve akaryakıt satışında taksit uygulanmayacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)  tarafından yapılan açıklamada,  'Bireysel Kredilerle İlgili Üç Yeni Düzenleme Taslağı'na dair yazılı bir açıklama yaparak, kredi kartlarında genel taksit sayısının 9 ayla sınırlandırılacağı belirtildi.

Konuya ilişkin Gazetemize açıklamalarda bulunan DİKO Başkanı Mustafa Akkul, kuyumculukta taksit sayısının 6 aya düşürülmesinin sektörleri adına iyi olacağını belirterek, şunları söyledi:

“Sektör adına taksit olmaması daha iyi olur. Bu sadece bizde değil diğer sektörlere de fayda sağlar. Bu da sirkülasyonun artmasına neden olur. Bugün asıl mesleği kuyumculuk olmayan ve kredi kartları üzerinden tefecilik yapan birçok kişi satış amacı dışında kullanıyor. Vitrine yarım kilo bir kilo altın koyup kredi kartı tefeciliği yapanlar var. Bu da sektörümüzün hem saygınlığını zedeliyor, hem de zarar veriyor.”

Pos cihazları kiraya veriliyor

Kart tefeciliği konusunda yeterli denetimlerin yapılması gerektiğini de dile getiren Akkul, “Bugün kuyumculuk sektöründe kullanılan pos cihazlarının mevcut işyerlerine ait olmadığını biliyoruz.  Örneğin gıda sektörü ve iletişim firmalarına ait olan pos cihazlarının kuyumcular da kullanıldığına şahit oluyoruz ve hatta pos cihazını kiraya verenler bile var. Kuyumculuk ve gıda sektörü ile cep telefonu sektörlerinde fazla para sirkülasyonu olduğu için en fazla da bu sektörlerde kullanılıyor. Kredi taksit sayısının düşürülmesi umarım kredi kartı tefeciliğinin de önüne geçer.” dedi.

HABERE YORUM KAT