1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Takas Pazarı semt semt gezecek
Takas Pazarı semt semt gezecek

Takas Pazarı semt semt gezecek

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da kurulan Takas Pazarı, yoğun talep üzerine her ay kentin bir semtinde kurulacak. Projenin yürütücüleri olan Amed Ekoloji Meclisi üyeleri, pazarla insanların tüketim çılgınlığına ve paranın iktidarına son vermek istedikleri

A+A-

Amed Ekoloji Meclisi, Diyarbakır’da 30 Nisan'da ilk kez "Takas işine yaramayanı, kullanılmaz hale geleni vermek değil" sloganıyla kurduğu Takas Pazarı'nı sürekli hale getirmek için kolları sıvadı. Paranın olmadığı komünal paylaşmaya dayanan pazarın talep üzerine süreklileştirme kararı alan meclisin üyesi Çilem Akkaya, “Takas Pazarı'nı ilk defa kurduk ve halkın yoğun talebi oldu. Bunun üzerine pazarı ayda bir Amed'in farklı semtlerinde kuracağız” dedi. Akkaya, takı, kitap, tas, kilim gibi birçok eşyanın pazarda takas edildiğini söyledi.
 
Tüketim alışkanlığı aşılacak
 
İlkel komünal dönemde emeğin takasla yapıldığını hatırlatan Akkaya, “Herkes biliyor ki eskiden para yoktu ve insanlar alışverişi takas ile yapıyordu. Sonraki süreçte para icat edildi. Kapitalist sistem de parayı çıkarına uygun bir şekilde kullandı. Biz de Takas Pazarı'nı, insanların tüketim alışkanlıklarını aşabileceğine inanarak kurduk” dedi.
 
Paranın iktidarına alternatif olmak
 
Bugünün ekonomisin değerlendiren Amed Ekoloji Meclisi Komünal Ekonomi Eş Sözcüsü Özgür Köroğlu ise, “Paranın gücü üzerine kurulu kapitalist modernite gelişmiş durumda. Bizim Takas Pazarı'nı kurma amacımız kapitalist modernitenin etkilerini azaltmak ve takas bilincini ortaya çıkarabilmek” dedi. Köroğlu, Takas Pazarı'nı insanların tüketim çılgınlığından ve paranın iktidar olmasından kaynaklı paylaşma kültürünü bitirmesine engel olabilmek için bir alternatif olarak kurduklarına dikkat çekti. Takas Pazarı'nın 12 bin yıllık geçmişinin olduğunu vurgulayan Köroğlu, toplumun her alanına bu fikri yerleştirmek için mücadele edeceklerini söyledi.

HABERE YORUM KAT