1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tahliyesi propaganda olacakmış?
Tahliyesi propaganda olacakmış?

Tahliyesi propaganda olacakmış?

Diyarbakır'da 1993 yılında tutuklanarak yargılandığı davada ömürboyu hapis cezasına çarptırılan PKK'lı Ramazan Özalp'e, ağır hastalık nedeniyle tahliye edilmesi için gönderildiği Adli Tıp Kurumu'ndan, 'Sakatlığı nedeniyle cezaevinde tek başına yaşamını id

A+A-

Jandarma ise, "Şahsın bizzat kendisinin toplum güvenliği açısından bir tehlike teşkil etmediği ancak, serbest bırakılması halinde bunun propaganda aracı olarak kullanılabileceği ve huzursuzluk yaratıp çatışmalara neden olabileceği" görüşünü bildirdi. Bunun üzerine hükümlünün tahliyesi gerçekleşmedi. İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, kararı skandal olarak nitelendirdi.

Diyarbakır'da 1993 yılında tutuklanan ve yargılandığı 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen ömürboyu hapis cezası Gaziantep Cezaevi'nde çeken Ramazan Özalp'in ağır hasta olması nedeniyle yapılan tahliye başvurusunda ilginç bir gelişme yaşandı. İstanbul Adli Tıp Kurumu 3'üncü İhtisas Kurulu'na sevk edilen Ramazan Özalp'in maruz kaldığı ağır sakatlık nedeniyle 'Hayatını yalnız idame ettiremeyeceğini' belirtti. Adli Tıp, hükümlünün 'toplum güvenliği bakımından tehlike oluşturup oluşturamayacağı' değerlendirmesinin ise, Adli Tıp'la ilgili bir konu olmadığını kaydetti.

SAVCILIK JANDARMADAN GÖRÜŞ İSTEDİ

Bunun üzerine infazla görevli Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı, kendi başına yaşamını idame ettiremeyeceği Adli Tıp raporu ile belirlenen Ramazan Özalp'in, 'toplum güvenliği için tehlike oluşturup oluşturamayacağı' ile ilgili Şırnak'in İdil ilçesi Jandarma Komutanlığı'ndan görüş istedi.

Ramazan Özalp'in tahliye olması durumunda gideceği memleketi İdil İlçe Jandarma Komutanlığı'ndan, Bakırköy Cumhuriyet Savcılığına gönderilen yazıda, şahsın bizzat kendisinin toplum güvenliği açısından bir tehlike oluşturmadığı belirtilerek şöyle denildi:

"Ancak, şahsın Dirsekli Köyü'ne veya İdil İlçesi'ne gelmesi durumunda, bazı siyasi şahıslar ve vatandaşlar tarafından propaganda aracı olarak kullanılabileceği ve bu durumun çeşitli toplumsal olaylara sebebiyet verebileceği, farklı siyasi görüşlere sahip vatandaşlar veya vatandaşlar ile güvenlik güçleri arasında gerginlik ve çatışmalara yol açabileceği, söz konusu durumun basına yansıyarak huzursuzluk meydana getirebilecektir."

TAHLİYE EDİLMEDİ

Savcılık, Jandarmanın bu görüşünden sonra hükümlünün infazının ertelenmesi halinde 'Farklı siyasi görüşlere sahip vatandaşlar veya vatandaşlar ile güvenlik güçleri arasında gerginlik ve çatışmalara yol açabileceği' hususunu dikkate alarak tahliye talebinin reddine karar verdi.

İHD: KARAR SKANDAL

Beyninde tümör olan, yatalak durumda, vücudunun sol tarafını kullanamayan ve en son olarak Adli Tıp Kurumu tarafından 'yaşamsal ihtiyaçlarını tek başına gideremeyeceği' yönünde rapor verilen Ramazan Özalp'ın tahliye edilmesine tepki gösteren İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, kararın skandal olduğunu söyledi. Bilici, Ramazan Özalp'a ilişkin bu kararın, geçen yıl çıkarılan yeni yasanın ne kadar yetersiz olduğunun bir göstergesi olduğunu söyledi. Adalet mekanizması içerisindeki kuruluşların ve bürokratların hasta mahpuslara ilişkin hukuki değil, ideolojik davrandığını savunan Bilici şöyle dedi:

"Bakın işte görüyorsunuz; Adli Tıp Kurumu bile 'cezaevinde tek başına yaşamını idame ettiremeyecek' diye rapor vermiş. Ancak, savcılık ne yapıyor? Hukuk tarihine skandal diye geçebilecek bir karara imza atıyor. Şahsın toplum güvenliği açısından da tehlike oluşturmayacağını söylüyor ama, 'tahliye olması halinde gideceği yerde kargaşaya neden olacağı' şeklinde, çocukların bile ciddiye almayacağı bir karar veriyor."

HABERE YORUM KAT