1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tahliyeler sevindirmedi!
Tahliyeler sevindirmedi!

Tahliyeler sevindirmedi!

KCK ana davasında, 6'sı eski belediye başkanı 10 kişinin tahliyesi sevindirmedi. Tahliye olanlar, “hukuksuzluğa” vurgu yaparken, Baydemir darısı diğerlerinin başına dedi.

A+A-

Diyarbakır'da PKK'nın üst yapılanması KCK'ya ilişkin görülen davada tahliye kararının ardından aralarında 6 eski belediye başkanının da bulunduğu 10 kişi Diyarbakır'daki cezaevlerinden çıktı. D Tipi Cezaevi'nden tahliye edilenler, aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in bulunduğu bir grup tarafından karşılandı.
                               
Diyarbakır'daki 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen KCK/TM davasının önceki günkü oturumuna 108 tutuklu sanıktan 78'i ve tutuksuz sanıklardan 6'sı katılırken, 30 tutuklu sanık raporlu olduğu gerekçesiyle katılmadı. 175 sanığın yargılandığı davanın öğleden sonraki oturumu yaklaşık 18 saat sürdü. Davanın öğleden sonraki oturumunda sanık avukatlarının savunmaları alındı.
 
18 SAAT SÜREN DURUŞMA
 

Sanık avukatlarından Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, İstiklal Mahkemeleri gibi DGM ve askeri mahkemelerin de iyi anılmadığını, gelecek nesil bu mahkemeleri tez konusu yapacağını belirtti. Yasama mercinin bile bu mahkemelerin varlığından rahatsız olduğunu öne süren Elçi, şöyle dedi:
"O kadar rahatsızlık duydular ki yasaya uygun olup olmadığını bile tartıştılar. Mahkemeniz daha önce delillerin hukuka aykırı olduğu ve yargılama sürecinde okunmaması ile ilgili kabul edilmeyecek bir karar aldı. Mahkemeniz tam bir hukuksuzluk örneği sergiliyor. Bu dava haksız ve hukuksuz bir davadır. İnsanların hakkını gasp eden bir davadır."
 
MAHKEME TAHLİYE KARARI VERDİ
 

Sanık avukatlarının savunmaları ardından mahkeme kararını açıklamak üzere duruşmaya arar verdi. Gece yarısı saat 02.00'de sona eren duruşmada Mahkeme heyeti, tutuklu yargılanan Yenişehir Belediye eski Başkanı Fırat Anlı, Şırnak Belediye eski Başkanı Ahmet Ertak, Arslan Özdemir, Hakkari Belediye eski Başkanı Kazım Kurt, Batman Belediye eski Başkanı Hüseyin Kalkan, Hasan Üner, Dicle İlçesi Belediye eski Başkanı Abdullah Akengin, Kızıltepe Belediye eski başkanı Ferhan Türk, Takibe Turgay ve Fadile Bayram'ın tahliyesine karar verdi.
 
SABAH CEZAEVİNDEN ÇIKTILAR
 

Tahliye kararı verilmesi üzerine, tahliye edilenlerin yakınları Diyarbakır D Tipi ve E Tipi cezaevlerinin önünde karşılamaya gitti. Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde yaklaşık 4 saat süren tahliye işlemlerinin ardından serbest kalan belediye başkanları sabahın ilk ışıklarıyla cezaevinden çıktılar. Cezaevi önündeki karşılamada BDP il yönetimi, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve aileler hazır bulundu.
 
ANLI DÖRT YILDIR CEZAEVİNDEYİZ

 
4 yıldır KCK operasyonları kapsamında tutuklu bulunan ve tahliye edilen eski Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı, cezaevi çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ne yazık ki bizlerin payına bir kez daha hukuksuzluk düşmüştür” diyerek sözlerine başladı. Son derece zorlu ve sıkıntılı bir süreci geride bıraktıklarını belirten Anlı, “Bizler için kişisel ödenen bedelin bir önemi yok. Önemli olan bu bedelin daha iyi ve güzel bir yaşam için zemin oluşturabilmesidir.” diye konuştu.
 
ÖZGÜRLÜĞE SEVİNMEDİLER

 
Halen çok sayıda kişinin cezaevlerinde tutuklu bulunduğunu anımsatan Anlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sürdükçe kendimizi özgür hissetmeyeceğiz. Bu coğrafyada dilimizi, kültürümüzü özgürce yaşayamadan kendimizi özgür hissetmeyeceğiz. Bugüne kadar dayanışma gösteren, sahiplenen başta halkımıza, tüm sivil toplum örgütlerine, ailelerimize sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. İnşallah bu gelişme aşamasındaki sürecin daha ileriye gitmesi için hep birlikte el ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz. Bunun sorumluluğuyla bundan sonraki yaşamımıza devam edeceğiz.”
 
TÜRKİYE'DE ÖZGÜRLÜK HAKİM OLMALI
 
Eski Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, KCK sanıklarının birçoğunun hala cezaevinde olduğunu belirterek, "Bundan dolayı bizim mutlu olmamız mümkün değil" ifadesini kullandı. Mahkemelerin yasalara dayanarak karar verdiğini hatırlatan Kalkan, gerek İçişleri Bakanlığı'nın gerekse Adalet Bakanlığı'nın bu yasalardan şikayetçi olduklarını, ancak değiştirmek için bir çaba sarf etmediklerini söyledi. Kalkan “Bir an önce bu yasaların değiştirilmesi ve Türkiye'ye özgürlüğün hakim kılınması lazım.” diye konuştu.
 
BAYDEMİR'İN HEYECANI YÜKSEKTİ
 
Tahliye edilen arkadaşlarını karşılamak için Diyarbakır D Tipi Cezaevi'ne gelen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, heyecan ve hüznü bir arada yaşadıklarını ifade etti. Baydemir, şöyle konuştu: "Bugün belediye başkanları ve mesai arkadaşlarımı burada karşılamaktan, kendileriyle kucaklaşmaktan 4 yıl aradan sonra, büyük bir heyecan ama aynı zamanda da hüznü birlikte yaşıyoruz. 4 yıl boyunca özgürlüğünden mahrum bırakmaya, 4 yıl boyunca süren bir hukuksuzluğa hep birlikte tanıklık ettik. Şüphesiz ki bu işin aile boyutu ve evlatlarından uzak olma boyutu var. Bugün bu sevinci yaşıyoruz, ancak binlerce arkadaşımız, sırtımızı döndüğümüz mekanda tutuluyor.

Hiç unutmuyorum, arkadaşlarımızın tutuklandığı gün, ya sizi alacağız ya da biz sizin yanınıza geleceğiz demiştik. Şu ana kadar gelemedik, sizi aldık. İnşallah yakın gelecekte diğer arkadaşlarımız da ailelerine, özgürlüklerine kavuşmuş olur, bu ülkede hukuksuzluk yerini hukukun üstünlüğüne, çatışma yerini onurlu ve kalıcı bir barışa bırakır; darısı bütün arkadaşlarımızın ve özgürlüğünden yoksun olanların başına."

HABERE YORUM KAT