1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tahliye taleplerine ret
Tahliye taleplerine ret

Tahliye taleplerine ret

Dicle ilçesinde kan davalı oldukları ailenin aracını tarayarak 5 kişinin ölmesine neden olduğu iddia edilen sanıklar hakkında açılan davanın görülmesine başlandı. Davada söz alan sanık avukatları, müvekkillerinin tahliye olmasını talep etti. Mahkemeye hey

A+A-

Dicle ilçesi Uğrak köyünde kan davalı oldukları ailenin aracını uzun namlulu silahlarla tarayarak 5 kişinin ölümüne neden olduğu iddia edilen 7 sanık hakkında ayrı ayrı 5′er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle açılan davanın görülmesine başlandı. Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, sanıklardan M.B, A.B, H.İ, R.B, A.A. ile müşteki ve avukatları hazır bulundu.   Müştekiler, bütün sanıklardan şikayetçi olduklarını belirterek, bunların cezalandırılmalarını istedi.

Cumhuriyet Savcısı ise hazırladığı mütalaasında, tutuklu sanıkların üzerilerine atılı suçun işlediklerine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren delillerin bulunması, sanıkların kaçma ve delilleri karartma şüphesi altında bulunması ve sanıkların üzerilerine atılı suçun katalog suçlarından olması nedeniyle sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesi yönünde görüşünü bildirdi.

Sanık avukatları ise savcının sanıkların tutukluluk halinin devamına ilişkin hazırladığı mütalaasına katılmadıklarını aktararak, müvekkillerinin tahliye olmasını talep ettiler. Sanık avukatlarının tahliyeye ilişkin savunmalarının ardından mahkeme heyeti tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi. 23 Ekim 2012′de Akelma ailesinin aracı köy yolundu durdurularak uzun namlulu silahlarla taranmıştı. Saldırı sonucunda Ramazan Bilge, Latife Bilge, Ramazan Akelma, Hacer Akelma ve 5 yaşındaki İbrahim Akelma'nın hayatını kaybetmişti.

İstenilen ceza

İddianamede, sanıklar A.B, İ.B, M.U, R.B, M.B, İ.B ve F.B'nın maktullerden Ramazan Bilge, Latife Bilge, Ramazan Akelma, Hacer Akelma ve 5 yaşındaki İbrahim Akelma'yı “kan gütme saikiyle adam öldürme” suçunu işledikleri gerekçesiyle ayrı ayrı 5′er kez ağırlaştırılmış müebbet ile olaydan sonra sanıkların gizlenmesine yardımcı olan tutuksuz sanıklar H.İ, A.A ile M.A hakkında da “yardım ve yataklık etmek” suçundan ayrı ayrı 5′er yıl hapis cezasına çarptırılması istendi.

HABERE YORUM KAT