1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Tahliye edilen İpek: Mücadeleye devam
Tahliye edilen İpek: Mücadeleye devam

Tahliye edilen İpek: Mücadeleye devam

Silvan ve Lice ilçelerinde halka yönelik saldırıları protesto etmek amacıyla Diyarbakır halkına yaptığı "Hayatı durdurma" çağrısı gerekçe gösterilerek, tutuklanan ve yapılan itiraz üzerine tahliye edilen DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hafize İpek, Kürt halkı

A+A-

Diyarbakır'ın Silvan ve Lice ilçelerinde halka yönelik gelişen saldırılar üzerine "Hayatı durdurma" çağrısı yaptığı gerekçesiyle 27 Ağustos'ta evine yapılan baskınla gözaltına alınıp, "örgütün hiyerarşik yapısına dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme" gerekçesiyle tutuklanan DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Hafize İpek, dün tahliye edildikten sonra tutuklanma sürecini anlattı.
 
Silvan ve Lice'de devreye konulan katliam girişimlerini protesto etmek amacıyla böyle bir eylem çağrısı yaptıklarını ifade eden İpek, Diyarbakır halkının ve esnafının yaptığı çağrıya karşılık verdiğini ve sesiz bir çığlık ile demokratik temelde bir eylem gerçekleştirdiklerini söyledi. İpek, tutuklandığında sürgün politikası sonucu Elazığ E Tipi Cezaevi'ne götürüldüğünü de hatırlattı.
 
'Sonuna kadar mücadeleye devam'
 
Cezaevinde siyasi tutsakların bulunduğu koğuşa alınmadığı ve Adalet Bakanlığı'ndan gelen bir yazı gerekçesi ile tek kişilik koğuşa götürüldüğünü söyleyen İpek, "Kaldığım bölüm adli tutukların bulunduğu bölümdü. Bizim felsefemizde tek kişilik bir oda da kalmak pek bir anlam ifade etmiyor. Sayın Öcalan 16 yıldır tek başına bir koğuşta kalmakta. Dolayısıyla bu durumu iyiye doğru evirebiliyoruz. Onların amacı farklı ancak biz bunu değiştirip dönüştürebiliyoruz" dedi. Silvan'da sıkıyönetim uygulamalarıyla birlikte katliamların devam ettiğini ifade eden İpek, Kürt halkına mücadele etmek dışında bir yol bırakılmadığını ve Kürt halkının sonuna kadar mücadele edeceğini kaydetti.
 
'Bütün halklar bu zalimliklere dur demeli'
 
"Katliam ve sindirme politikaları ne zamana kadar sürecek?" diye soran İpek, devamla şunları söyledi: "Mücadele zeminini doğru yakalamak gerekiyor ve bu zemini doğru yakaladığımızı düşünüyoruz. Türkiye'de yaşayan bütün halkların eşit ve özgür koşullarda yaşam sürdürme hakkına sahiptir. Bunun için bütün halkların bu zalimliklere 'dur' demesi gerekiyor."
 
 
Mücadele etmeye devam edeceklerini vurgulayan İpek, devletin Kürt halkını katliam politikaları ile sindiremeyeceğinin altını çizdi. Devletin her zaman aynı yöntemi kullanarak farklı sonuç çıkarmaya çalıştığına işaret eden İpek, "Bu sürecin müzakerelerden geçtiğini, Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan ile müzakerelerin devam etmesi gerekiyor. Çözümün sağlanması devrilen masanın yeniden düzeltilmesinden geçiyor" şeklinde ifade etti. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler