1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tahir Elçi'nin failini o bulacak
Tahir Elçi'nin failini o bulacak

Tahir Elçi'nin failini o bulacak

Tahir Elçi suikastını aydınlatmak için harekete geçen Diyarbakır Barosu, ABD’deki bir adli bilişim şirketiyle anlaştı.

A+A-

ELÇİ'NİN FAİLİNİ O BULACAK

Özgür Düşünce Gazetesinde yer alan Erkan Acar'ın haberine göre saldırı anı simülasyon ortamında canlandırılarak Elçi’ye isabet eden kurşunun kimden çıktığı belirlenecek. 24 Aralık 2015 Perşembe 22:01Bu haber 164 kez okundu. 1 0 Diyarbakır Barosu Baş- kanı Tahir Elçi’nin öldürülmesine ilişkin görüntüler analiz edilmek üzere ABD’deki bir merkeze gönderilecek.

Diyarbakır Barosu, saldırı anının simülasyon ortamında canlandırılması için de ABD’de bir adli bilişim şirketiyle anlaştı. 

OLAY CANLANDIRILACAK

İstanbul Barosu Çağdaş Avukatlar Grubu’dan Kemal Aytaç, Elçi’nin öldü- rülmesi ile ilgili ÖZGÜR DÜŞÜNCE’ye açıklamalarda bulundu. ABD’deki teknik imkanlar kullanılarak cinayet anına ait görüntüler yüksek çözünürlüklü şekilde inceleneceğini belirten Aytaç, şu bilgileri paylaştı: “Ayrıca ABD’de bir adli bilişim şirketiyle anlaşma yapıldı. Burada olay anının simülasyonu yaparak Tahir Elçi’ye isabet eden kur- şunun kimden çıktığı belirlenmeye çalışılacak.

Simülasyon çalışmasında Tahir Elçi’nin bulunduğu yer, ateşlenin silahın mesafesi gibi noktalarda hesaplamalar yapı- lacak. Yani olay anı canlandırılacak ve baroya bir rapor sunulacak.”

17 SANİYE KAYIP

Diyarbakır Barosu, Tahir Elçi’nin öldürülmesine ilişkin Emniyet İstihbarat ve Foto Film Şube Müdürlüğü ekiplerince çekilen 2 ayrı kamera kaydında, vurulma anına ilişkin 17 saniyelik görüntünün bulunmadığını iddia etti. Görüntülerin uzmanlar tarafından incelendiğini kaydeden yetkililer, silah sesinin gelmesiyle ikinci teröristin kaçması arasındaki 17 saniyelik olay anının, soruşturma dosyasına gönderilen videodan silinmiş olmasından şüphe ettiklerini söyledi. Görüntüyü çeken polisin heyecandan kayıttan çıktığı yönünde ifade verdiğini belirten baro yetkilileri, ham kayıtların bağımsız bilirkişi tarafından incelenmesini için savcılığa başvurduklarını vurguladı. 

Erkan ACAR- ÖZGÜR DÜŞÜNCE GAZETESİ

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler