1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. ‘Tahir Elçi ve Polisleri katledenleri şiddetle kınıyoruz’
‘Tahir Elçi ve Polisleri katledenleri şiddetle kınıyoruz’

‘Tahir Elçi ve Polisleri katledenleri şiddetle kınıyoruz’

Diyarbakır’da Dört Ayaklı Minare önünde Baro tarafından yapılan açıklamanın ardından yaşanan çatışmada hayatını kaybeden Baro Başkanı Tahir Elçi ve şehit olan iki polis memuru için açıklamada bulunan Sağlık-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Nurhak Ensarioğlu “T

A+A-

Sağlık-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Nurhak Ensarioğlu Diyarbakır’da geçtiğimiz günlerde yaşanan çatışmada hayatını kaybeden Tahir Elçi ve iki polis memuru için başsağlığı mesajında bulundu.

Yaşanan çatışmaları kınadıklarını da belirten Ensarioğlu, bu cinayetleri işleyen, planlayan ve işbirliği yapan tüm kişi ve odakları da lanetlediklerini belirtti.
Ensarioğlu, “28 Kasım 2015  Cumartesi günü  Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ve iki polis memuru katledilmiş ve bazı basın mensupları ile bazı polis memurları da yaralanmıştır. Bu cinayetleri işleyen, planlayan ve işbirliği yapan tüm kişi ve odakları lanetliyoruz. Hiç kimse katilleri gizleyemez ve kamuoyunu yanıltamaz. Olay gün ortası, medyanın canlı şahitliğinde ve halkın adeta naklen izlediği bir çatışma şeklinde  cereyanettiği halde,  kimse ideolojik ve arafgirlik içinde bunu yansıtmamalıdır. Hepimize düşen ilk görev delillerin titizlikle toplanmasına ve katillerin bulunarak adalete teslim edilmesine yardımcı olmaktır” diye konuştu.


Doksanlı yıllarda yaşanan çatışmalı ortamdan dolayı köylerin ve kırsalın boşaltıldığını da sözlerine ekleyen Ensarioğlu, “Doksanlı yıllarda köylerin ve kırsalın boşaltılmasına yolaçtılar... şimdi ise şehir merkezlerini hendekler, mayınlar ve operasyonlarla yaşanamaz hale getirerek insanlarımizın mahallesini terketmesine yol açmaktadırlar. Diyarbakırımızın önemli tarihi mekanlarından ve İslami yapıtlarından birisi olan `dört ayaklı minare` önünde yaptığı basın açıklaması esnasında bir silahlı gurubun polisle çatışması sonucu Sayın Tahir Elçi ve iki polisin katledilmesi hepimizi derinden sarsmıştır. 

Diyarbakırlılar ve halkımızın ekseriyeti çatışma, kaos, şiddet ve ölümlerin olmasını istememektedir. Her sokağında ve her mahallesinde İslam’ın, tarihin ve kardeşliğin bir sembolü bulunan ilimizde, bölgemizde ve ülkemizde düşmanlık, çatışma ve nefret yerine adalet, merhamet, uzlaşı ve barış tohumlarının yeşermesıni diliyoruz. Sayın Tahir Elçi de tarihi ve dini açıdan sembolik değeri olan dör tayaklı minarenin dibinde bu anlamlı çağrıyı yapmış ve `çatışmalar, ölümler burdan uzak olsun` darken silahlı çatışmanın ortasında kalarak katledilmiştir. Diyarbakır Sağlık Sen olarak Sayın Tahir Elçi ve polislerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine sabır ve metanet, yaralananlara da acil şifalar diliyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler