1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Tahir Elçi: Demirtaş'a saldırı olayı varsa hemen aydınlatılmalı
Tahir Elçi: Demirtaş'a saldırı olayı varsa hemen aydınlatılmalı

Tahir Elçi: Demirtaş'a saldırı olayı varsa hemen aydınlatılmalı

Diyarbakır Baro Başkanı Elçi, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a düzenlendiği iddia edilen silahlı saldırı olayının hemen aydınlatılması gerektiğini söyledi.

A+A-

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a düzenlendiği iddia edilen silahlı saldırı olayının hemen aydınlatılması gerektiğini söyledi.

 

Yönetim kurulu adına yazılı bir açıklama yapan Elçi, “Adli ve idari makamlar, Türkiye'de toplumsal yapının kırılganlığını görmeli, bu tür bir eylemin hedefine ulaşması durumunda tehlikeli sonuçlarını dikkate alarak duraksamadan her türlü önlemi almalı, varsa böyle bir saldırının sorumlularının bulunması için gerekli soruşturma işlemleri hızla ve önemle yapılmalıdır” dedi.
 
“HDP Eş Genel Başkanına varsa bir ‘saldırı’ toplumu provoke etme, zaten hassas bir denge üzerinde olan sosyal barışı tümüyle sabote etmeyi amaçlayan tehlikeli bir girişimdir.” denilen açıklamada adli ve idari makamların derhal gerekeni yapması gerektiği vurgulandı. Baro Başkanı Tahir Elçi imzalı açıklamada şöyle denildi:
 
 
“Hükümet ve diğer yetkililer, bir süredir hem Türkiye'de ve özellikle bu bölgede Kürt meselesiyle bağlantılı yaşanan durumu, ayrıca Ortadoğu'daki karmaşıklığı da dikkate alarak ne kadar büyük tehlikelere açık bir toplumsal zeminin bulunduğunu görmeli, gerekli her türlü önlemi en yüksek düzeyde almalıdır.

 

Adli ve idari makamlar, Türkiye'de toplumsal yapının kırılganlığını görmeli, bu tür bir eylemin hedefine ulaşması durumunda tehlikeli sonuçlarını dikkate alarak duraksamadan her türlü önlemi almalı, varsa böyle bir saldırının sorumlularının bulunması için gerekli soruşturma işlemleri hızla ve önemle yapılmalıdır.

 

Diyarbakır Barosu, HDP Eş Genel Başkanına yapıldığı belirtilen silahlı saldırının arkasındaki kişi veya güçlerin ortaya çıkması ve fail veya faillerin tespiti ile hızla yargı önüne çıkarılması için olayın takipçisi olacaktır.”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler