1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Taha Kerîmî Diyarbakır'da anıldı
Taha Kerîmî Diyarbakır'da anıldı

Taha Kerîmî Diyarbakır'da anıldı

Ortadoğu Sinema Akademisi ile Cegerxwîn Gençlik ve Kültür Merkezi, Kürt yönetmen Taha Kerîmî için anma etkinliği düzenledi.

A+A-

Ortadoğu Sinema Akademisi ile Cegerxwîn Gençlik ve Kültür Merkezi tarafından Kürt yönetmen Taha Kerîmî için Cegerxwîn Gençlik ve Kültür Merkezi'nde anma etkinliği düzenledi. 40 gün önce Federe Kürdistan'ın Süleymaniye kentinde kaza sonucu yaşamını yitiren Taha Kerîmî'nin anması saygı duruşu ile başladı. Kerîmî'nin yaşamını ele alan sinevizyon gösteriminin ardından sanat arkadaşları duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

Sinemacı Metin Evîn, Taha Kerîmî'nin çok iyi ve yetenekli bir yönetmen olduğunu belirterek, “Böyle değerli bir yönetmeni kaybettiğimiz için çok üzgünüz. Onun yapacağı daha çok senaryo vardı. Tüm çalışmaları insan sevgisi içindi” dedi. Yönetmen Ekrem Heydo ise sürekli Kerîmî ile beraber yaşamak istediğini ifade ederek, “Taha Diyarbakır'a gelmek isterdi. Sınırsız düşünüyordu. 3 filmi vardı. Kendine has bir tarzda film hazırlamıştı” diye konuştu.Konuşmaların ardından Kerîmî'nin yönettiği “Çiyayê Qendîl” filminin gösterimi yapıldı.

HABERE YORUM KAT