1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tacizci öğretmenin dosyası ağır cezada
Tacizci öğretmenin dosyası ağır cezada

Tacizci öğretmenin dosyası ağır cezada

Diyarbakır 8. Asliye Ceza Mahkemesi; görevli olduğu okulda "öğrencilere cinsel istismarda bulunan" Fen Bilgisi öğretmeni D.T, hakkında açılan davada görevsizlik kararı vererek dosyayı ağır ceza mahkemesine gönderdi.

A+A-
Davanın takipçisi olacaklarını belirten DÖKH'lü kadınlar, tacizci öğretmenin hala görevde olduğuna dikkat çekerek, "Hangi akılla öğretmen görevine devam ettirilmektedir?" diye sordu. 
 
Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesine bağlı Seyrantepe Semti'nde bulunan Şehit Başkomiser Fatih Özdil İlköğretim Okulu'nda, öğrencilere okulun Fen Bilgisi öğretmenliğini yapan D.T. tarafından cinsel tacizde bulunması ile ilgili açılan davanın ilk duruşması Diyarbakır 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada mağdur çocuklar, aileleri, müdafii avukatları ile sanık D.T. hazır bulundu. Duruşma, hakim tarafından iddianamenin okunması ile başladı. İddianamenin okunması ardından sanık D.T, iddialara karşı savunmasını yaptı. Savunmasında 21 yıllık öğretmen olduğunu ve bugüne kadar hiç bir şekilde idari ya da hukuki bir ceza almadığını belirten D.T., "Bu çocuklar sosyoekonomik bakımdan alt gelir grubuna mensup. Bu gruptaki aileler çocuklarına sevgi göstermedikleri için dışarıdan insanların sevgisini gören çocuklar yanlış anlıyor" iddiasında bulundu. Eğitim Bir Sen üyesi olduğunu ve okulun rehber öğretmenlerinin ise Eğitim Sen üyesi olduklarını kaydeden D.T., aralarında ideolojik farklılık bulunması nedeni ile kendisini iftira attıklarını öne sürdü.
 
Dosya ağır ceza mahkemesine gönderildi
 
D.T, eğitim verdiği sınıfta 35 öğrencinin bulunduğunun bilgisini vererek, "Bu kadar öğrenci bunu söylemişse, bunu yapan birinin ancak psikopat ve ruh hastası olması gerekir. Şu ana kadar ben herhangi ruhsal bir sorun yaşamadım" şeklinde kendini savundu. D.T.'nin savunması ardından müdafi avukatlardan Elif Tirenç İpek, iddianamenin çocuğun basit cinsel istismarı maddesi ile açıldığını, ancak sanığın suçu öğretmen kimliği ile işlediğinden bahisle cezayı arttırıcı sebeplerden biri olması nedeniyle yargılamanın ağır ceza mahkemesinin görev alanına girdiğini belirtti. İpek, mahkemenin görevsizlik kararı vererek dosyayı görevli ağır ceza mahkemesine göndermesi gerektiğini söyledi. İpek'in yaptığı itiraz kabul eden hakim, görevsizlik kararı vererek, dosyanın ağır ceza mahkemesine gönderilmesine karar verdi.
 
'Hangi akılla öğretmen görevine devam ediyor?' 
 
Duruşma sonunda Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) Diyarbakır bileşenleri açıklama yaptı. DİKASUM Yeniköy Şube Sorumlusu Sevda Kayar, "Dava devam ederken hangi akılla öğretmen görevine devam ettirilmektedir?" diye sorarak, Milli Eğitim ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın eğitim kurumlarında ve öğrenci yurtlarında yaşanan cinsel istismar olaylarına dönük çalışma başlatıp başlatmadıklarını sordu. Davanın takipçisi olacaklarını belirten Kayar, "Kentimizde herkesi şiddet, taciz ve tecavüze uğrayan çocukları değil tecavüzcü erkekleri teşhir etmeye çağırıyoruz" dedi. Kayar, tecavüz kültürünün bir diğer mağduru olan eş ve çocuklarının uğradığı tahribatların giderilmesi için tüm kurumları ve toplumu duyarlı olmaya çağırdı.

HABERE YORUM KAT