1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Tacizci Başkan yardımcısı ihraç edildi
Tacizci Başkan yardımcısı ihraç edildi

Tacizci Başkan yardımcısı ihraç edildi

BDP: "Bu vahim durum nedeniyle söz konusu kişinin partimizle hiçbir ilişkisi kalmadığını kamuoyuna duyuruyoruz. Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan zanlı derhal tutuklanmalıdır"

A+A-

BDP, Siirt'de özel otomobilinde iki küçük kızla birlikte gözaltına alınan ve mahkemece serbest bırakılan Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Abdullatif Ç'yi, ihraç istemiyle disiplin kurulan sevk edecek.

Öte yadan Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Abdüllatif Ç. tarafından cinsel istismar edildiği belirtilen yaşları 13 ve 17 olan çocuklar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından koruma altına alındı.

BDP'DEN AÇIKLAMA

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), yaşları küçük 2 kız kardeşe cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınıp serbest bırakılan Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Abdullatif Ç'nin partiyle ilişkisinin kesildiğini açıkladı.

BDP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada, BDP'nin bugüne kadar cinsel istismar başta olmak üzere, kadın ve çocuklara yönelik her türlü hak ihlallerinin karşısında olduğu belirtildi. Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Abdullatif Ç'nin yaşları 13 ve 17 olan iki kız çocuğuna yönelik cinsel istismarda bulunduğu iddiasına değinilen açıklamada, şöyle denildi:

"Şahsın belediye meclis üyeliğinden istifa etmesini bekliyoruz. Ayrıca, bu vahim durum nedeniyle söz konusu kişinin partimizle hiçbir ilişkisi kalmadığını kamuoyuna duyuruyoruz. Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan zanlı, derhal tutuklanmalıdır. Yargı, bu vahim durumu ciddiyetle ve kız çocukları lehine ele almalı, onların haklarını koruyacak şekilde hareket etmelidir. Partimiz mağdur çocukların yanındadır. Her türlü sosyal, psikolojik ve hukuki desteği verecektir. Olayın peşini bırakmayacağımızı vurguluyoruz."

BDP Kadın Meclisleri de, Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Abdullatif Ç'nin partiden ihraç edilmesini son derece haklı ve zorunlu gördüklerini açıkladı. Fakat bununla yetinilmeyeceği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Böylesine aşağılık ve onursuz bir suç işlemesini asla kabul etmeyeceğiz. Kendisi bu suçun gerektirdiği en büyük cezayı alana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu konuda devletin de üzerine düşeni yapması gerekmektedir. Bu davada da, diğer istismar davalarında olduğu gibi 'rızası vardı' diye verilecek bir kararı şimdiden belirtelim, kabul etmiyoruz. Çocuk istismarında rıza söz konusu olamaz."

TUTUKSUZ YARGILANMAK ÜZERE SERBEST KALDI

Siirt'de özel otomobilinde iki küçük kızla birlikte gözaltına alınan Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Abdullatif Ç., çıkartıldığı adliyede Cumhuriyet Savcısı'a ifade verdikten sonra tutuklanma talebiyle Nöbetçi Mahkeme'ye sevk edildi. Nöbetçi Mahkeme, Başkan Yardımcısı Abdullatif Ç.'ye yurt dışına çıkış yasağı koyup tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi.

İKİ YILDIR İLİŞKİYE GİRİYORDU

Bu arada Abdullah Ç.'nin otomobilde birlikte bulunduğu kız kardeşler 17 yaşındaki M.A.,'nın poliste verdiği ifadede başkan yardımcısı Abdullatif Ç.'nin kendisiyle 2 yıldır ilişkiye girdiğini söylediği öğrenildi. Kız kardeşler M.A., ile S.A., emniyetteki ifadelerinin ardından Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne götürüldü. Kız kardeşlerin burada sağlık kontrolü ve muayeneden geirildikten sonra adliyeye sevk edileceği belirtildi.

HABERE YORUM KAT