1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tabipler odasından Suriye'ye tıbbi yardım
Tabipler odasından Suriye'ye tıbbi yardım

Tabipler odasından Suriye'ye tıbbi yardım

DİYARBAKIR- Diyarbakır Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Eczacılar Odası Suriyeli Kürtlere tıbbı yardım ve ilaç kampanyası başlattı.

A+A-
Diyarbakır Tabipler Odası'nda düzenlenen toplantıya Tabip Odası, SES ve Eczacılar Odası üyeleri katıldı.
 
Tabipler Odası Başkanı Cengiz Günay, insan sağlığını olumlu ya da olumsuz etkileyen tüm sorunların, hekimleri ve sağlık emekçilerini ilgilendirdiğini söyledi. Günay, "Silahlı çatışma ortamları, yoksulluk, işsizlik, deprem, sel, işkence, soykırım ve daha da uzatabileceğimiz başlıkların halk sağlığını nasıl olumsuz etkilediğini çok iyi biliyoruz.
 
Tüm Ortadoğu'yu kasıp kavuran ve yıllardır süregelen çatışma ortamı, günümüze gelindiğinde Rojava'da Kobani kantonunda, Filistin'de Gazze kentinde halkın içinde bulunduğu durum insanlık adına kaygı verici olduğu kadar, içinde bir ayıbı da barındırmaktadır. Bugün görüyoruz ki Suriye'de dış güçlerin Baas rejimine karşı yaptığı müdahale, halkların kendi kaderini tayin etmesi olasılığına bir fırsat oluşturmuştur. IŞİD gibi zulüm uygulama potansiyeli çok yüksek olan paravan yapıların da ortaya çıkmasına vesile olmuştur.
 
Uygarlık tarihimizin bizlere öğrettiği bir gerçek şudur. Filistin'de Gazze'de sağlık hizmeti sunan kuruluşların, sivil yerleşim yerlerinin İsrail hükümetine bağlı ordu güçlerince bombalanmasının ve Rojava'da IŞİD adlı oluşumun hiçbir hukuka sığmayan, vahşet derecesini de aşan, kadın, çocuk, yaşlı demeden savunmasız insanların boyunlarını kesmeleri kabul edilemez. İsrail hükümetinin Gazze'de, IŞİD çetelerinin ise Kobani'de yaptığı vahşeti desteklemek kadar bu vahşete sessiz kalmak ta bir kara leke olarak tarihe geçecektir" dedi.
 
Günay, 20 Temmuz Pazar günü Kobani Kantonu ve Gazze'ye en yakın yerleşim yeri olan Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine hareket edeceklerini sözlerine ekledi.
 
(BE-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT